Rema bygger kæmpe vaskehal til genanvendelige plastikkasser i Danmark

REMA 1000 og Euro Pool System bygger ny vaskehal, der skal rengøre de genanvendelige plastikkasser, som discountkæden bruger til distribution af frugt og grønt.

Vaskehallen får en størrelse på 18.000 kvadratmeter og skal rengøre de i alt 16 millioner grønne plastikkasser, som REMA 1000 har i omløb. Foto: REMA 1000..

06.01.2020

SCM.dk

Hver dag fragter REMA 1000 over 40.000 grønne plastikkasser fra lagrene ud til de landsdækkende butikker, der efter brug bliver sendt til rengøring på samarbejdspartneren Euro Pool Systems vaskeanlæg. 

Vaskefaciliteterne skal håndtere over 50 millioner plastikkasser om året. Foto: Rema 1000.

”Det giver naturligvis bedre mening at have anlægget på vores egen grund i stedet for at kære kasserne rundt i Europa og tilbage igen. Siden december 2018 har vi haft et midlertidigt vaskeanlæg i Vejle, men på grund af vores vækst og en generel udfasning af engangsemballage på området, er en permanent løsning tættere på vores lagre og butikker nu at fortrække”, fortæller Ole Thomsen, logistikdirektør i REMA 1000.

Samlet set benytter REMA 1000 sig af over 16 millioner plastikkasser, der hver har en levetid på omkring 15 år. Efter længerevarende slid, bliver de granuleret og genanvendt til produktion af nye kasser.

Med en størrelse på 18.000 kvadratmeter kommer vaskeanlægget til at blive placeret tæt på REMA 1000s hovedlager i Horsens. Vaskehallen bliver bygget af REMA 1000 selv, hvor Euro Pool System investerer i den teknologi og de vaskefaciliteter, der skal til for at kunne håndtere rengøringen af over 50 millioner kasser om året.

Læs også: Verdens 25 stærkeste forsyningskæder

Andre virksomheder, der benytter sig genanvendelige plastikkasser vil endvidere have mulighed for at bruge anlægget. Byggeprojektet er planlagt til at starte i begyndelsen af 2020 og forventes at stå færdigt i sensommeren samme år.

- HL

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

24.09.2026

Sted

Fredericia