ITD: Rusland og Hviderusland skal smides ud af IRU

Den polske transportorganisation TLP har i dag foreslået, at russiske og hviderussiske organisationer bliver smidt ud af den internationale transportorganisation IRU. ITD støtter Polen til fulde.

TLP foreslår også, at de internationale ”CEMT-kvoter” bør suspenderes for transportører fra Rusland og Hviderusland. Foto: Gina Sanders / 123RF.

08.03.2022

SCM.dk

Russiske og hviderussiske deltagere i den internationale transportorganisation IRU bør smides ud som følge af Ruslands invasion af Ukraine. Det har den polske transportorganisation TLP i dag foreslået, og ITD støtter til fulde sine polske kollegaer.

”I ITD bakker vi klart op om Polens forslag om at smide Rusland og Hviderusland ud af IRU samt i øvrigt alle de steder, hvor de har deres gøren. Der skal trykkes på alle knapper for at stoppe det vanvid, som Putin har sat i gang. Rusland og deres allierede skal isoleres mest muligt, men det skal naturligvis ikke gå ud over nødforsyninger og andre fornødenheder til Ukraine”, siger bestyrelsesformand for ITD, Christian Sørensen Madsen.

Læs også: ITD: Rekordstor mangel på lastbilchauffører kræver politisk handling

TLP foreslår også, at de internationale ”CEMT-kvoter” bør suspenderes for transportører fra Rusland og Hviderusland. CEMT-kvoter tillader virksomheder at transportere gods i grænseoverskridende godstrafik mellem CEMT-medlemsstater, blandt andet OECD-landene og række øst- og sydøsteuropæiske stater.

ITD bakker også fuldt op om dette forslag, som vil begrænse virksomheder fra de to lande i at udføre grænseoverskridende godstransport.

”Vi skal alt gøre, hvad vi kan for at ramme Rusland, også i transportverdenen – og det haster”, afslutter Christian Sørensen Madsen

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

03.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

10 Motivationsfaktorer i dit automatiseringsprojekt

02.06.2025SCM.dk

Flertal af Europas virksomheder er tilfredse med CSRD

28.05.2025SCM.dk

Fleksibilitet i forsyningskæden smitter af på aktiekursen

28.05.2025SCM.dk

Direkte e-handel med producenter vinder frem blandt danske forbrugere

27.05.2025SCM.dk

Unge stiller nye krav til arbejdsgivere: ”Det er fantastisk”

23.05.2025SCM.dk

Screening skaber genvej til SCM-strategi for SMV’er

16.05.2025SCM.dk

Virksomheder skal være klar til det uventede

12.05.2025Bureau Veritas

Sponseret

Root Cause Analysis (RCA)

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Har I også overset cybersikkerheden i jeres industrielle produktionsmiljø? Med et 1-dags introducerende kursus styrker I jeres OT-cybersikkerhed. OT står for Operational Technologies og er brugen af hardware og software til at overvåge og kontrollere fysiske processer, enheder og infrastruktur i et industrielt miljø som fx varmeværk eller fabrik

Dato

04.06.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Aarhus, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Sustainability Manager

Gør din ESG-rapportering enklere, mere effektiv og fuldt compliant

Dato

04.06.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

11.06.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 3 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

12.06.2025

Sted

København