IoT breder sig blandt britiske dagligvarevirksomheder

Mere end hver tredje virksomhed i dagligvarebranchen i England arbejder eller eksperimenterer med Internet of Things, ifølge ny undersøgelse. Specielt øget gennemsigtighed i forsyningskæden er en vigtig gevinst.

Flere og flere virksomheder i dagligvarebranchen i England arbejder med de forbundne tings internet, IoT, og ser frem til flere fordele..

21.08.2017

SCM.dk

Sådan siger supply chain insight manager hos IDG, Chris Irish, til cips.org i forbindelse med en undersøgelse hans virksomhed har foretaget omkring netop firmaer i dagligvaresektorens tilgang til moderne teknologi, mere specifikt med fokus på Internet of Things (IoT).

I undersøgelsen af IDG været i kontakt med 84 virksomheder, og ud af dem enten arbejder eller eksperimenterer 37 procent (31 firmaer) med IoT på varierende stadier. Det kan give dem flere forskellige fordele.

”IoT muliggør at det enkelte produkt kan blive sporet og monitoreret, hvilket igen åbner op for muligheden for højt personaliserede og responsive løsninger til kunderne, og samtidig introducerer datadeling i realtime for virksomhederne på et helt nyt niveau”, siger Chris Irish.

Transparens og AI
En af de store gevinster, IDG forudser i undersøgelsen, er en øget end-to-end gennemsigtighed i forsyningskæderne, hvilket kan åbne op for samarbejdsmulighederne mellem virksomheder i sektoren. Næsten halvdelen (48 procent) af de adspurgte i undersøgelsen placerer da også mere transparens i top tre over deres forventninger til IoT.

Ligeledes peger rapporten på, at IoT kan gøre op med siloerne og øget gennemsigtigheden mellem forhandlere og producenter. Ved at give producenterne adgang til salgsdata i realtime kan man reducere behovet for aktiv videndeling og omgå de tillidsudfordringer, der ellers kan være i vejen.

Dette har også potentiale til at forbedre forecasting-processen og gøre den langt mere bottom-up i stedet for det modsatte. IoT kan således gøre forecastingen mere præcis og klæde forhandlerne bedre på i forhold til at forudse behovsstigninger.

Læs også: AI kan styrke bæredygtighed i supply chains

Endelig vil brugen af kunstig intelligens (AI) ifølge rapporten også blive øget via IoT. Håndteringen af det voksende antal internetopkoblede enheder vil kræve mere automatisering, og den øgede mængde data vil bidrage til at udvikle machine learning-området.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

31.03.2025SCM.dk

Udfordringer presser væksten i robotbranchen

27.03.2025SCM.dk

58 procent vil skære ned på USA’s cloud-udbydere

27.03.2025SCM.dk

Forsyningskæders cybersikkerhed er fulde af blinde vinkler

26.03.2025SCM.dk

AI-agenter: Fremtidens nøgle til effektivisering af arbejdsgange

26.03.2025Columbus

Sponseret

Enhancing manufacturing with AI: Microsoft Copilot for Sales explained

26.03.2025Columbus

Sponseret

Enhancing manufacturing with AI: Microsoft Copilot Studio explained

21.03.2025SCM.dk

Brug af kunstig intelligens i forsyningskæden medfører kun moderate gevinster

20.03.2025SCM.dk

CeramicSpeed styrker cybersikkerhed i trådløs vibrationssensor

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

02.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Toyota Material Handling A/S
Messe
Toyota Material Handling deltager på Transportmessen 2025

Mød os på på Transport 2025, som finder sted i Messecenter Herning d. 3-5. april. Få gratis adgang til messen – brug blot koden toyota2025, når du bestiller dine billetter online. Vi glæder os til at byde dig velkommen ved stand M9600.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Herning Messecenter

Brother Nordic A/S
Messe
Transport 2025

Skandinaviens førende fagmesse inden for transportbranchen.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Messecenter Herning

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams