Handelskrig kan få virksomheder til at flytte produktionen fra Kina

Store virksomheder overvejer at flytte hele eller dele af deres produktion væk fra Kina på grund af handelskrigen. Det er et meget forskelligt, hvad de amerikanske virksomheder gør, fremhæver Dansk Industri.

Handelskrigen mellem USA og Kina får nu virksomheder til at overveje at flytte deres produktion væk fra Kina. Arkivfoto..

26.09.2018

SCM.dk

Lad os rykke teltpælene op, så vi kan komme væk fra den told.

Flere virksomheder, der har deres produktion og fabrikker i Kina, overvejer nu at rykke på deres forsyningskæder og finde nye steder til hele eller dele af deres produktion i Asien. Det sker på baggrund af handelskrigen mellem Kina og USA, der mandag nåede nye højder, da den seneste runde af told trådte i kraft.

Det skriver Berlingske Business.

Læs også: Dansk eksport til Kina stiger eksplosivt

Det er ifølge nyhedsbureauet Bloomberg virksomheder som Mitsubishi Electric, Toshiba Machine Co. og Komatsu, der gør sig tanker om at drage konsekvensen af, at kinesisk eksport til USA for i alt 200 mia. dollar nu er pålagt told, mens kineserne samtidig samlet har indført told på amerikansk eksport til Kina for 110 mia. dollar.

Mudret billede
Selvom virkningerne af toldsatserne nu for alvor begynder at kunne mærkes i det kinesiske, så er det dog endnu ikke alle virksomheder, der ser sig om efter andre lande i regionen, hvor de kan placere deres produktion.

Underdirektør i Dansk Industri Peter Thagesen fremhæver således til Berlingske Business, at det er meget forskelligt fra virksomhed til virksomhed, hvordan de håndterer situationen.

”Intel har for eksempel sagt, at det er for dyrt at flytte rundt på veletablerede forsyningskæder, og advaret om, at det blot vil føre til dyrere produkter for forbrugerne og i sidste ende fører til, at USA falder tilbage på innovationskraften. US Chamber of Commerce har sagt, at tolden ikke kommer til at have effekt på amerikanske virksomheders organisering og specielt ikke får dem til at rykke hjem”, siger Peter Thagesen.

Læs også: Eksport til Rusland når aldrig tidligere niveau

De nye toldsatser er blot den seneste udvikling i den verserende toldkrig, som begyndte tilbage i marts, da amerikanerne lagde en straftold på stål og aluminium. Flere eksperter peger over for Berlingske Business på, at der bestemt ikke er tegn på en opblødning af toldstriden. Tværtimod tyder meget på det modsatte.

 - JMA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle