Handelskrig kan få virksomheder til at flytte produktionen fra Kina

Store virksomheder overvejer at flytte hele eller dele af deres produktion væk fra Kina på grund af handelskrigen. Det er et meget forskelligt, hvad de amerikanske virksomheder gør, fremhæver Dansk Industri.

Handelskrigen mellem USA og Kina får nu virksomheder til at overveje at flytte deres produktion væk fra Kina. Arkivfoto..

26.09.2018

SCM.dk

Lad os rykke teltpælene op, så vi kan komme væk fra den told.

Flere virksomheder, der har deres produktion og fabrikker i Kina, overvejer nu at rykke på deres forsyningskæder og finde nye steder til hele eller dele af deres produktion i Asien. Det sker på baggrund af handelskrigen mellem Kina og USA, der mandag nåede nye højder, da den seneste runde af told trådte i kraft.

Det skriver Berlingske Business.

Læs også: Dansk eksport til Kina stiger eksplosivt

Det er ifølge nyhedsbureauet Bloomberg virksomheder som Mitsubishi Electric, Toshiba Machine Co. og Komatsu, der gør sig tanker om at drage konsekvensen af, at kinesisk eksport til USA for i alt 200 mia. dollar nu er pålagt told, mens kineserne samtidig samlet har indført told på amerikansk eksport til Kina for 110 mia. dollar.

Mudret billede
Selvom virkningerne af toldsatserne nu for alvor begynder at kunne mærkes i det kinesiske, så er det dog endnu ikke alle virksomheder, der ser sig om efter andre lande i regionen, hvor de kan placere deres produktion.

Underdirektør i Dansk Industri Peter Thagesen fremhæver således til Berlingske Business, at det er meget forskelligt fra virksomhed til virksomhed, hvordan de håndterer situationen.

”Intel har for eksempel sagt, at det er for dyrt at flytte rundt på veletablerede forsyningskæder, og advaret om, at det blot vil føre til dyrere produkter for forbrugerne og i sidste ende fører til, at USA falder tilbage på innovationskraften. US Chamber of Commerce har sagt, at tolden ikke kommer til at have effekt på amerikanske virksomheders organisering og specielt ikke får dem til at rykke hjem”, siger Peter Thagesen.

Læs også: Eksport til Rusland når aldrig tidligere niveau

De nye toldsatser er blot den seneste udvikling i den verserende toldkrig, som begyndte tilbage i marts, da amerikanerne lagde en straftold på stål og aluminium. Flere eksperter peger over for Berlingske Business på, at der bestemt ikke er tegn på en opblødning af toldstriden. Tværtimod tyder meget på det modsatte.

 - JMA

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

19.02.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

18.02.2025SCM.dk

7 ud af 10 forbrugere vil købe mere klimavenligt i fremtiden

17.02.2025SCM.dk

Ubalance i indtægter og udgifter presser klimainvesteringer

14.02.2025SCM.dk

Boehringer Ingelheims fabrik viser vejen mod CO2-neutralitet

12.02.2025GS1 Denmark

Sponseret

Webinar: Gør det komplekse arbejde med dine emballagedata nemmere

10.02.2025SCM.dk

Klimasvigt uden konsekvenser: Virksomheder slipper for ansvar

10.02.2025SCM.dk

Ny industrioverenskomst: Højere løn, bedre rettigheder og øget fleksibilitet for familieliv

07.02.2025SCM.dk

Stor usikkerhed om Danmarks klimamål i 2030

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online