Handelskrig kan få virksomheder til at flytte produktionen fra Kina

Store virksomheder overvejer at flytte hele eller dele af deres produktion væk fra Kina på grund af handelskrigen. Det er et meget forskelligt, hvad de amerikanske virksomheder gør, fremhæver Dansk Industri.

Handelskrigen mellem USA og Kina får nu virksomheder til at overveje at flytte deres produktion væk fra Kina. Arkivfoto..

26.09.2018

SCM.dk

Lad os rykke teltpælene op, så vi kan komme væk fra den told.

Flere virksomheder, der har deres produktion og fabrikker i Kina, overvejer nu at rykke på deres forsyningskæder og finde nye steder til hele eller dele af deres produktion i Asien. Det sker på baggrund af handelskrigen mellem Kina og USA, der mandag nåede nye højder, da den seneste runde af told trådte i kraft.

Det skriver Berlingske Business.

Læs også: Dansk eksport til Kina stiger eksplosivt

Det er ifølge nyhedsbureauet Bloomberg virksomheder som Mitsubishi Electric, Toshiba Machine Co. og Komatsu, der gør sig tanker om at drage konsekvensen af, at kinesisk eksport til USA for i alt 200 mia. dollar nu er pålagt told, mens kineserne samtidig samlet har indført told på amerikansk eksport til Kina for 110 mia. dollar.

Mudret billede
Selvom virkningerne af toldsatserne nu for alvor begynder at kunne mærkes i det kinesiske, så er det dog endnu ikke alle virksomheder, der ser sig om efter andre lande i regionen, hvor de kan placere deres produktion.

Underdirektør i Dansk Industri Peter Thagesen fremhæver således til Berlingske Business, at det er meget forskelligt fra virksomhed til virksomhed, hvordan de håndterer situationen.

”Intel har for eksempel sagt, at det er for dyrt at flytte rundt på veletablerede forsyningskæder, og advaret om, at det blot vil føre til dyrere produkter for forbrugerne og i sidste ende fører til, at USA falder tilbage på innovationskraften. US Chamber of Commerce har sagt, at tolden ikke kommer til at have effekt på amerikanske virksomheders organisering og specielt ikke får dem til at rykke hjem”, siger Peter Thagesen.

Læs også: Eksport til Rusland når aldrig tidligere niveau

De nye toldsatser er blot den seneste udvikling i den verserende toldkrig, som begyndte tilbage i marts, da amerikanerne lagde en straftold på stål og aluminium. Flere eksperter peger over for Berlingske Business på, at der bestemt ikke er tegn på en opblødning af toldstriden. Tværtimod tyder meget på det modsatte.

 - JMA

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

SCM.dk

Fransk fregat nedskyder drone ved stort containerskib

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle