Forsyningskæden skal give mere end, den tager

’Continuous improvement’ af forsyningskæden er nået til et punkt, hvor ledere i forsyningskæden skal gentænke den måde, kæden er designet og bliver driftet på. Det starter med, at ledere løfter hovedet og tager højde for den helhed, som forsyningskæden er en del af. Det mener erfaren supply chain ekspert, som holder oplæg på Den Danske Supply Chain Konference den 25. maj.

”Det er en helt ny måde at tænke på. Men paradigmeskiftet er i gang. Virksomheder som Vivobarefoot, Hugo Boss og Stora Enso er godt i gang med at indføre det regenerative i forretning og forsyningskædedrift”, fortæller Alis Sindbjerg Hinrichsen. Arkivfoto fra 123rf.com..

16.05.2023

SCM.dk

”Vi er midt i et paradigmeskifte, hvor det ikke længere er nok, at virksomhedens bæredygtighedsstrategi alene gør lidt mindre skade på samfund og planet. Der er behov for at stoppe den rovdrift, der i dag sker på natur og mennesker. Virksomheder og forsyningskæder skal arbejde på at give mere end, de tager”, fortæller Alis Sindbjerg Hinrichsen.

Hun har mere end 20 års erfaring med indkøb, supply chain management og business transformation fra en række danske og internationale virksomheder som Danfoss, Velux, Odense Universitetshospital, LEGO med flere, og hun har en MBA i ’Corporate Entrepreneurship & Change Management’.

Læs også: Sådan fremtidssikrer du din forsyningskæde – del 1

Hun tilføjer: ”Det medfører, at virksomheder er i gang med eller på vej til at skifte fra at bæredygtige til at blive regenerative. Det indebærer en målsætning om, at virksomheden giver mere end, den tager”.

Giv mere end I tager
Giver mere end, virksomheden tager… hvad er det lige, det betyder? Det vil Alis Sindbjerg Hinrichsen uddybe på konferencen på CBS i København den 25. maj. Det gør hun på basis af arbejdet med en kommende bog, som hun udgiver i løbet af efteråret 2023 i samarbejde med supply chain-eksperten Henning de Haas fra Aarhus Universitet.

Bliv klogere den 25. maj

Den Danske Supply Konference foregår på CBS i København den 25. maj og byder blandt andet på inspiration fra CEO Jens Bjørn Andersen fra DSV, Maersk, Vestas, Implement Consulting Group, Cap Gemini, University of Bremen, Transportøkonomisk Forening, GPV, CO-RO, CBS med flere. Arrangører er effektivitet.dk og TØF. Tilmelding her.

”De fleste virksomheder arbejder lige nu med bæredygtighed 1.0, men det bliver mere og mere tydeligt for forskere og praktikere over hele verden, at det ikke er nok. Der skal mere til – og det er det, den regenerative forretning og forsyningskæde handler om”, fortæller hun.

Læs også: Sådan fremtidssikrer du din forsyningskæde – del 2

Det er både kompliceret og enkelt på samme tid. Naturen og kloden har eksisteret i måske 3,8 milliarder år, mens mennesker har eksisteret i nogle få tusinde år. Det er ved at gå op for os mennesker, at vores adfærd på jorden ikke er holdbar. Det fortæller stress, fedme, pandemier, klimaskabte naturkatastrofer og meget andet os med al mulig tydelighed.

Konsekvensernes tid
”Vi bliver udfordret lige nu, og det bliver tydeligt, at vi presser naturen og den helhed, vi er en del af, alt for meget. Vi lever i ’konsekvensernes tid’, hvor industrialiseringens lineære forbrugslogik viser sin mangelfuldhed. Det bliver vi nødt til at tage seriøst – og derfor skal ledere i forsyningskæden også tage ansvar”, fortæller hun.

Vivobarefoot vil give mere end, de tager

“Vivobarefoot handler ikke blot om at gøre mindre skade. Vi ønsker, at vores fodtøj, og den måde vi driver forretning på, skal gøre mere gavn end skade. Det er vores mål, at hvert eneste salg af et af vores fodtøjsprodukt udgør et skridt nærmere på en bedre verden” (Vivobarefoot annual report 2021). Hør mere om hvordan Vivobarefoot gør det i praksis på konferencen den 25. maj.

Hun skitserer nogle konkrete eksempler på, hvad dette paradigmeskifte fra industrilogik og bæredygtighed 1.0 til det regenerative indebærer:

• Profit -> purpose eller formål/mening.
• Forbrug -> genbrug, retur, cirkulering af ressourcer.
• Lineær -> cirkulær.
• Effektivitet -> resiliens i bred forstand.
• Akkumulering -> Lighed.
• Konkurrence -> samskabelse/samarbejde.
• Korttids-værdi -> langtids-værdi.

Helt ny tankegang og adfærd
”Der er masser af plante- og dyrearter, der uddør i disse år, fordi vi mennesker og vores virksomheder driver rovdrift på den helhed, vi er en del af, nemlig naturen. Det bliver vi nødt til at ændre på – ellers saver vi den gren over, vi sidder på”, fortæller Alis Sindbjerg Hinrichsen.

Læs også: Sådan fremtidssikrer du din forsyningskæde – del 3

Hun uddyber, at ’resiliens’ eller ’robusthed’ ikke kun indebærer at håndtere risici som forsyningsklaskehalse, toldafgifter og nye politiske reguleringer. Det indebærer også at tage aktivt ansvar for eksempelvis biodiversitet.

”Det er en helt ny måde at tænke på. Men paradigmeskiftet er i gang. Virksomheder som Vivobarefoot, Hugo Boss og Stora Enso er godt i gang med at indføre det regenerative i forretning og forsyningskædedrift”, fortæller hun.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

SCM.dk

Forstyrrelser og ikke efterspørgsel holder hånden under høje fragtrater

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online