Forsikringsselskab outsourcer kerneforretningen

Som det første danske forsikringsselskab har Ulykkesforsikringsforbundet for Dansk Søfart (UFDS) udliciteret hele kerneforretningen til landets største aktør inden for behandling af arbejdsskader, Sedgwick Leif Hansen A/S.

Med overtagelsen af skadebehandling fra UFDS får Sedgwick Leif Hansen overdraget cirka 300 ekstra skader til behandling om året. Foto: UFDS.

01.08.2022

SCM.dk

I 120 år har Ulykkesforsikringsforbundet for Dansk Søfart (UFDS) håndteret den lovpligtige arbejdsskadeforsikring af medarbejdere om bord på skibe i den danske handelsflåde.  

Det gør forsikringsselskabet stadig, men som det første danske forsikringsselskab har den maritime nichevirksomhed valgt at outsource hele kerneforretningen med skadebehandling og håndtering af policer til Danmarks største virksomhed inden for behandling af arbejdsskader, Sedgwick Leif Hansen A/S. 

”UFDS har valgt en visionær model for at fremtidssikre selskabet. De er – mig bekendt – de første, der gør dette herhjemme, men det er mere almindeligt i den internationale forsikringsbranche. Specielt i Storbritannien og Irland har dette været en måde at drive forsikringsselskab på i mange år”, siger Peter Kofoed, der er kommerciel direktør i Sedgwick Leif Hansen. 

Forberedelserne til udliciteringen af forsikringsselskabets kerneprodukter har stået på i tæt dialog mellem Sedgwick Leif Hansen, UFDS og konsulentvirksomheden Thursday Consulting. 

Læs også: Har vi nået toppen af inflationen? Færre virksomheder forventer prisstigninger

Sedgwick Leif Hansen A/S er med sine 150 medarbejdere markedsledende i Danmark inden for behandling af arbejdsskader, og håndterer blandt andet hver fjerde arbejdsskade i Danmark.  

”Vi har specialister in-house, som har kompetencerne til at vurdere disse typer af skader, og denne ekspertise stiller vi til rådighed for forsikringsselskaberne. Vi er desuden markedsledende på bygningstaksering, hvor vi dækker hele Danmark. Vi håndterer blandt andet arbejdsskader for de danske regioner og kommuner”, forklarer Peter Kofoed. 

Et mere modent marked 

Med overtagelsen af skadebehandling fra UFDS får Sedgwick Leif Hansen overdraget cirka 300 ekstra skader til behandling om året. Derudover skal selskabet fremover håndtere alle opgaver omkring policerne. 

UFDS forventer, at det nye samarbejde vil styrke markedspositionen, fremtidssikre selskabet og sikre operationelle besparelser. 

”Forsikringsdrift udsættes for større og større krav til compliance, og der stilles de samme krav til et mindre selskab som os, som til de største selskaber. Derfor giver det god mening at outsource vores skadebehandling og policehåndtering, fordi processerne kan implementeres i nogle faste rammer og systemer i et større set-up”, siger Jacob Munch, der er administrerende direktør i UFDS. 

Beslutningen om at outsource kerneforretningen kommer efter en række ændringer i markedet de senere år. Mens UFDS har været først til at træffe det strategiske valg, ventes andre selskaber at følge efter i den kommende tid. 

”Vi oplever, at markedet er ved at åbne sig op. Virksomhederne har indset, at det ikke nødvendigvis er rentabelt at have alle kerneprodukter in-house, for mange mindre og mellemstore selskaber er der langt større perspektiver i at outsource til en virksomhed som vores, som har et større set-up”, siger Peter Kofoed. 

Han bliver bakket op af Robert Bo Jensen, partner i konsulentvirksomheden Thursday Consulting: 

”UFDS er generelt en af de første mindre virksomheder, der går all in på konceptet med outsourcing, og de første inden for forsikringsbranchen. Det var et perfekt match mellem en lille virksomhed, der havde mod på at optimere, og en større virksomhed, der havde appetit på et mindre marked. Hvis det viser sig at blive en succes, forventer jeg, at vi vil se en tendens imod, at flere og flere mindre selskaber outsourcer dele af deres kerneforretning”, siger Robert Bo Jensen.  

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online