Flere virksomheder beskæftiger sig med logistik-løsninger

Flere og flere danske virksomheder beskæftiger sig med logistik, og særligt er Nordjylland blevet et hjemsted for en større klynge af virksomheder og forskere inden for logistik. Det skriver logistik-netværket SmartLog, der netop har rundet virksomhedsmedlem nr. 100, i en pressemeddelelse.

SmartLog, organisationen for nordjyske logistik-virksomheder, har nu budt velkommen til medlemsvirksomhed nr. 100. I det hele taget er Nordjylland blevet et hjemsted for en større klynge af virksomheder og forskere inden for logistik..

16.01.2014

Jeanette Dollerup Nørgaard, SCM.dk

Jens Uggerhøj er netværksleder hos SmartLog, der er et netværk inden for smarte og intelligente logistiske løsninger – et forum for vidensdeling og vidensudveksling mellem nordjyske virksomheder og vidensinstitutioner. .

Investeringer i intelligente logistikløsninger vinder i stigende grad indpas i dansk erhvervsliv som modsvar mod det høje danske omkostningsniveau.

Det ved man alt om i Nordjylland, hvor Danmarks eneste forskningscenter inden for logistik er placeret, og hvor et stigende antal virksomheders primære beskæftigelse netop er logistik-løsninger.

Det mærker man også hos logistik-netværket SmartLog, der netop har rundet 100 medlemmer: 

”Logistik kommer i stigende grad på dagsordenen på bestyrelses- og direktionsmøder hos danske og internationale virksomheder. Og logistik er ikke bare optimering af transport: Logistik er hele virksomhedens værdikæde fra indkøb til salg, herunder produktion, lager, pakketering, transport med videre”, pointerer netværksleder Jens Uggerhøj fra SmartLog i pressemeddelelsen.

Læs også: Fagfolk skriver: Sådan styrker vi den danske forsyningskæde

Ifølge Jens Uggerhøj gavner det danske og nordjydske virksomheder, at logistik i stigende grad er kommet på dagsordenen.

”Det gavner en række danske og ikke mindst nordjyske virksomheder, idet vi i Danmark har tradition for at arbejde med optimering af logistik. Det skyldes blandt andet vores geografiske placering og vores lette adgang til blandt andet havne”, udtaler Jens Uggerhøj.

SmartLog og den nordjyske logistik-klynge tæller blandt andre Danmarks 6. største virksomhed Wrist Group, verdens største inden for opsætning af vindmøller Mammoet Wind, verdens største inden for produktion af marinekedler Alfa Laval Aalborg, verdens største dørproducent Jeld-Wen Danmark samt Danske Fragtmænd, Blue Water Shipping, Coloplast, Lene Bjerre Design med flere. 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

18.12.2025Dematic

Sponseret

Dematic Integrates a Pallet AS/RS in Latest Expansion for Spanish Workwear Giant Velilla

12.12.2025SCM.dk

Nyt logistisk supercenter åbner i Ringsted

11.12.2025SCM.dk

JYSK åbner nyt distributionscenter i Italien i 2027

08.12.2025SCM.dk

Mobile robotter: Fra faste ruter til intelligent høj fleksibilitet

05.12.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR’er kræver volumen: sådan får du reel ROI på robotterne

04.12.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle