Flere virksomheder beskæftiger sig med logistik-løsninger

Flere og flere danske virksomheder beskæftiger sig med logistik, og særligt er Nordjylland blevet et hjemsted for en større klynge af virksomheder og forskere inden for logistik. Det skriver logistik-netværket SmartLog, der netop har rundet virksomhedsmedlem nr. 100, i en pressemeddelelse.

SmartLog, organisationen for nordjyske logistik-virksomheder, har nu budt velkommen til medlemsvirksomhed nr. 100. I det hele taget er Nordjylland blevet et hjemsted for en større klynge af virksomheder og forskere inden for logistik..

16.01.2014

Jeanette Dollerup Nørgaard, SCM.dk

Jens Uggerhøj er netværksleder hos SmartLog, der er et netværk inden for smarte og intelligente logistiske løsninger – et forum for vidensdeling og vidensudveksling mellem nordjyske virksomheder og vidensinstitutioner. .

Investeringer i intelligente logistikløsninger vinder i stigende grad indpas i dansk erhvervsliv som modsvar mod det høje danske omkostningsniveau.

Det ved man alt om i Nordjylland, hvor Danmarks eneste forskningscenter inden for logistik er placeret, og hvor et stigende antal virksomheders primære beskæftigelse netop er logistik-løsninger.

Det mærker man også hos logistik-netværket SmartLog, der netop har rundet 100 medlemmer: 

”Logistik kommer i stigende grad på dagsordenen på bestyrelses- og direktionsmøder hos danske og internationale virksomheder. Og logistik er ikke bare optimering af transport: Logistik er hele virksomhedens værdikæde fra indkøb til salg, herunder produktion, lager, pakketering, transport med videre”, pointerer netværksleder Jens Uggerhøj fra SmartLog i pressemeddelelsen.

Læs også: Fagfolk skriver: Sådan styrker vi den danske forsyningskæde

Ifølge Jens Uggerhøj gavner det danske og nordjydske virksomheder, at logistik i stigende grad er kommet på dagsordenen.

”Det gavner en række danske og ikke mindst nordjyske virksomheder, idet vi i Danmark har tradition for at arbejde med optimering af logistik. Det skyldes blandt andet vores geografiske placering og vores lette adgang til blandt andet havne”, udtaler Jens Uggerhøj.

SmartLog og den nordjyske logistik-klynge tæller blandt andre Danmarks 6. største virksomhed Wrist Group, verdens største inden for opsætning af vindmøller Mammoet Wind, verdens største inden for produktion af marinekedler Alfa Laval Aalborg, verdens største dørproducent Jeld-Wen Danmark samt Danske Fragtmænd, Blue Water Shipping, Coloplast, Lene Bjerre Design med flere. 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.01.2026Mitsubishi Forklift Trucks - Logisnext Denmark A/S

Sponseret

Hvornår bør du leje en truck fremfor at købe?

16.01.2026TECSYS A/S

Sponseret

Når selv moderat vækst udfordrer lagerstyringen i webshops

14.01.2026SCM.dk

Element Logic implementerer ny regional struktur for at accelerere vækst og kundeværdi i Skandinavien

14.01.2026SCM.dk

Strategisk omstilling af lagerlogistik hos leverandør af autodele

13.01.2026Mitsubishi Forklift Trucks - Logisnext Denmark A/S

Sponseret

Er det tid til automatisering af lager og logistik?

13.01.2026SCM.dk

7 førerløse trucks styrker intralogistikken på Saint-Gobains centrallager i Randers

12.01.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Pallehåndtering gjort enkel

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle