Flere end 275 udstillere klar til Transport 2021

Der er vist stor opbakning til Transport 2021. Flere end 275 udstillere har allerede booket en stand til når messen løber af stablen i september måned. Blandt dem er Mercedes-Benz, Scania og MAN.

2019 var sidste gang man var samlet fysisk i Herning for at se det nyeste indenfor Transport. Foto: Tony Brøchner / MCH.

12.08.2021

SCM.dk

”Vi sætter stor pris på opbakningen og glæder os over, at branchen bakker så massivt op om Transport-messen. Flere end 275 udstillere har allerede booket en stand, så det tegner til at blive en af de største transportmesser med mere end 80.000 kvadratmeters indendørs udstillingsareal. Generelt mærker vi en stor efterspørgsel på det personlige møde, så vi glæder os meget til at danne rammen om dette til september”, fortæller Lars Meedom, der er ansvarlig for salget på Transport-messen.

Lastbilimportører bakker op om messen

Udstillerlisten på Transport 2021 tæller blandt andre SAWO, Palfinger, Besko, Lastas og VM Tarm, men også de store lastbilimportører Mercedes-Benz, Scania og MAN bliver at finde i messehallerne i Herning. Hos Mercedes-Benz ser man frem til at deltage på Transport 2021 og møde både kunder og samarbejdspartnere:

”Vi glæder os rigtig meget til igen at møde kunder, chauffører og samarbejdspartnere, og generelt fornemmer vi et stort opsparet behov for at ses ansigt til ansigt - og selvfølgelig se på lastbilnyheder”, siger Mikael Voigt, Marketing Manager & Head of Trucks eMobility launch Team, Mercedes-Benz Trucks Danmark.

Den samme begejstring finder man hos MAN Truck & Bus Danmark A/S, der får mulighed for at fremvise deres helt nye lastbilgeneration:

Læs også: Hannover Messe vender fysisk tilbage i 2022

”MAN Truck & Bus har igennem 2020 og 2021 været i gang med at lancere vores nye lastbilgeneration. Transport-messen bliver første gang, at vi kan vise alle fire nye lastbiler samlet. Dertil kommer, at vi også på messen vil vise vores varebiler og busser”, udtaler Claus Lindholm, Head of Market Communication Scandinavia, og fortsætter:

”Alle vores mange online platforme og sociale medier kan naturligvis bruges til at vise nyheder, men Transport-messen kan noget helt specielt. På de tre messedage kan vi nemlig komme i dialog med vores kunder og få en dejlig uforpligtende branchesnak”.

En snak om det grønne

Hvad de uforpligtende branchesnakke så kommer til at handle om fornemmer man også allerede hos lastbilsimportørerne.

”På Transport 2021 fokuserer vi både på nye spændende varianter inden for vores dieselprogram, optimal sikkerhed og naturligvis den grønne omstilling”, fortæller Mikael Voigt fra Mercedes-Benz.

Lignende ambitioner har man hos Scania Danmark:

Læs også: EOT-messen udsættes til efteråret

”Efter lang tid uden events og med meget begrænsede møder glæder vi os naturligvis meget til at møde vores fans, kunder, potentielle kunder og samarbejdspartnere. Vi håber, at vi med vores ambitiøse deltagelse på messen kan vise både vores klassiske modeller til bykørsel og entreprenørkørsel og så naturligvis også vores nyeste og største udgave af de berømte V8'ere. Men vi ser særligt frem til at inspirere transportbranchen i det store skifte mod et bæredygtigt transportsystem, vi står overfor lige nu. Det vil vi gøre med konferenceindlæg, eksempler på forskellige alternative drivliner og et veloplagt team, der er klar til at svare på spørgsmål”, forklarer Jannie Christensen, der er Marketing and Communication Manager hos lastbilsimportøren.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

SCM.dk

Kundetilpassede AI-robotter accelererer logistikken hos beslagleverandør

SCM.dk

AI genkender detaljer og styrker kvalitetskontrol

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

22.04.2026

Sted

Comwell, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online