Flere end 275 udstillere klar til Transport 2021

Der er vist stor opbakning til Transport 2021. Flere end 275 udstillere har allerede booket en stand til når messen løber af stablen i september måned. Blandt dem er Mercedes-Benz, Scania og MAN.

2019 var sidste gang man var samlet fysisk i Herning for at se det nyeste indenfor Transport. Foto: Tony Brøchner / MCH.

12.08.2021

SCM.dk

”Vi sætter stor pris på opbakningen og glæder os over, at branchen bakker så massivt op om Transport-messen. Flere end 275 udstillere har allerede booket en stand, så det tegner til at blive en af de største transportmesser med mere end 80.000 kvadratmeters indendørs udstillingsareal. Generelt mærker vi en stor efterspørgsel på det personlige møde, så vi glæder os meget til at danne rammen om dette til september”, fortæller Lars Meedom, der er ansvarlig for salget på Transport-messen.

Lastbilimportører bakker op om messen

Udstillerlisten på Transport 2021 tæller blandt andre SAWO, Palfinger, Besko, Lastas og VM Tarm, men også de store lastbilimportører Mercedes-Benz, Scania og MAN bliver at finde i messehallerne i Herning. Hos Mercedes-Benz ser man frem til at deltage på Transport 2021 og møde både kunder og samarbejdspartnere:

”Vi glæder os rigtig meget til igen at møde kunder, chauffører og samarbejdspartnere, og generelt fornemmer vi et stort opsparet behov for at ses ansigt til ansigt - og selvfølgelig se på lastbilnyheder”, siger Mikael Voigt, Marketing Manager & Head of Trucks eMobility launch Team, Mercedes-Benz Trucks Danmark.

Den samme begejstring finder man hos MAN Truck & Bus Danmark A/S, der får mulighed for at fremvise deres helt nye lastbilgeneration:

Læs også: Hannover Messe vender fysisk tilbage i 2022

”MAN Truck & Bus har igennem 2020 og 2021 været i gang med at lancere vores nye lastbilgeneration. Transport-messen bliver første gang, at vi kan vise alle fire nye lastbiler samlet. Dertil kommer, at vi også på messen vil vise vores varebiler og busser”, udtaler Claus Lindholm, Head of Market Communication Scandinavia, og fortsætter:

”Alle vores mange online platforme og sociale medier kan naturligvis bruges til at vise nyheder, men Transport-messen kan noget helt specielt. På de tre messedage kan vi nemlig komme i dialog med vores kunder og få en dejlig uforpligtende branchesnak”.

En snak om det grønne

Hvad de uforpligtende branchesnakke så kommer til at handle om fornemmer man også allerede hos lastbilsimportørerne.

”På Transport 2021 fokuserer vi både på nye spændende varianter inden for vores dieselprogram, optimal sikkerhed og naturligvis den grønne omstilling”, fortæller Mikael Voigt fra Mercedes-Benz.

Lignende ambitioner har man hos Scania Danmark:

Læs også: EOT-messen udsættes til efteråret

”Efter lang tid uden events og med meget begrænsede møder glæder vi os naturligvis meget til at møde vores fans, kunder, potentielle kunder og samarbejdspartnere. Vi håber, at vi med vores ambitiøse deltagelse på messen kan vise både vores klassiske modeller til bykørsel og entreprenørkørsel og så naturligvis også vores nyeste og største udgave af de berømte V8'ere. Men vi ser særligt frem til at inspirere transportbranchen i det store skifte mod et bæredygtigt transportsystem, vi står overfor lige nu. Det vil vi gøre med konferenceindlæg, eksempler på forskellige alternative drivliner og et veloplagt team, der er klar til at svare på spørgsmål”, forklarer Jannie Christensen, der er Marketing and Communication Manager hos lastbilsimportøren.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

SCM.dk

Grønnere søfragt kræver bedre regulering

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense