FDIH vil fusionere med Dansk Erhverv

FDIH og Dansk Erhverv arbejder på at fusionere. Målet er at skabe Danmarks mest betydelige stemme inden for e-handel. Ifølge FDIH vil beslutningen både komme medlemmerne og organisationerne til gode.

FDIH's medlemmer skal stemme om en fusion af FDIH og Dansk Erhverv til september i år..

10.08.2020

SCM.dk

FDIH og Dansk Erhverv er netop kommet til enighed om en ny aftale, der gerne skal resultere i en fusion af de to organisationer. Næste skridt er en godkendelse fra FDIH’s medlemmer.

E-handelsbranchen bliver større og større – en tendens, der kun er blevet mere tydelig under coronakrisen. Og med de to organisationer, der i høj grad står overfor samme udfordringer om medlemmernes vilkår nationalt og globalt, mener FDIH’s direktør, Niels Ralund, at fusionen vil være værdifuld for begge parter.

Læs også: Walden (tidligere EHDH) overtager Movianto

”Vi har tænkt meget over, om fusionen vil give mening og værdi for FDIH's medlemmer. Det mener vi, at den i allerhøjeste grad gør. Dansk Erhverv kan bruge FDIH’s viden og ekspertise om det forretningsnære til at servicere medlemmerne. Og FDIH’s medlemmer får glæde af Dansk Erhvervs politiske gennemslagskraft og rådgivningstilbud på en række områder, som FDIH ikke kan tilbyde herunder det ansættelsesretlige”, siger han.

Skulle fusionen gå hen og blive stemt igennem, bliver FDIH til Dansk Erhverv Digital Handel med Niels Ralund som ny e-handelsdirektør. Organisationens medlemmer skal tage fusionsbeslutningen ved en generalforsamling den 22. september 2020.

- HCL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

19.06.2026SCM.dk

STARK styrker ledelsen af nyt distributionscenter

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

15.06.2026PALOMAT

Sponseret

Prøv gratis i 2 uger: Kan PALOMAT® gøre en forskel hos jer?💡

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle