DSV færdiggør Panalpina-handel

I dag gennemfører DSV handlen med de sidste aktier, og sætter dermed punktum for opkøbet af Panalpina, der nu formelt (om end ikke praktisk) er inkluderet i selskabet, der af samme årsag ventes at skifte navn til DSV Panalpina A/S.

DSV forventer at ændre sit navn til DSV Panalpina, og efterhånden som integrationen skrider frem, vil alle datterselskaber og operationelle aktiviteter blive forenet under DSV Panalpinas navn og brand. Foto: DSV Panalpina.

19.08.2019

SCM.dk

Transportvirksomheden DSV’s opkøb af det schweiziske logistikselskab Panalpina blev sidst i juli godkendt af EU-Kommissionen, efter at parterne var kommet til enighed tilbage i april måned i år, og i dag, mandag d. 19. august, afslutter det danske koncern så officielt opløbet af sin schweiziske (nu tidligere) konkurrent.

Læs også: EU-Kommissionen godkender DSV’s Panalpina-opkøb

I løbet af dagen forventer DSV således gennemføre det tidligere annoncerede børstilbud for alle offentligt ejede aktier i Panalpina, der lød på omkring 1.307 kroner per aktie. Sammenlagt vurderes handlen til en værdi på 37 mia. kr.

I forlængelse af dette ventes DSV at ændre sit navn til DSV Panalpina, og efterhånden som integrationen skrider frem, vil alle datterselskaber og operationelle aktiviteter blive forenet under DSV Panalpinas navn og brand. Det forventes at tage to til tre år før integrationen er fuldstændig.

Den proces starter ligeledes idag, hvor topchef Jens Bjørn Andersen og CFO Jens H. Lund træder ind i Panalpinas nye Executive Board.

Omkostningssynergier for milliarder
DSV forventer at opnå årlige omkostningssynergier på omkring 2,2 mia. kroner. Disse forventes at have en helårseffekt i 2022 og vil primært stamme fra konsolidering af operationer, logistikfaciliteter, administration og IT-infrastruktur.

For helåret 2022 forventer DSV, at driftsmargenen for den samlede virksomhed vil blive løftet mod DSV-koncernens nuværende niveau. Langsigtede økonomiske mål vil blive kommunikeret i løbet af 2020.

Læs også: DSV og Panalpina er blevet enige

En opdatering samt forventet tidspunkt for synergier, integrationsomkostninger og udsigter for 2019, vil blive kommunikeret i forbindelse med frigivelsen af ​​DSV’s delårsrapport for 3. kvartal 2019 den 1. november 2019.

- SDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

SCM.dk

Tusindvis af søfarende er fanget i Hormuz

SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle