Dronelevering testes i Dublin i samarbejde med Just Eat

Verdens første drone-leveringsservice, Manna, har netop offentliggjort deres første samarbejdspartnere: Ben & Jerry’s, Camile Thai og Just Eat.

Der er muligvis ikke længe til, at take-away leveres til døren af droner. Arkivfoto..

27.02.2020

SCM.dk

Eksperimentet skal udføres i samarbejde med virksomhedens første partere: Den amerikanske isproducent Ben & Jerry’s, restaurantkæden Camile Thai og madleveringsplatformen Just Eat.

”Jeg er enormt stolt af vores team og det, vi har opbygget sammen. Det er en fornøjelse at arbejde på vores projekt i Dublin næste måned med partnere af så høj en kaliber. Det står klart, at dronelevering er et hurtigere, renere, billigere og mere sikkert alternativ til vejbaseret levering. Vi glæder os til at se, hvordan det kommer til at forbedre verden”, siger Bobby Healy, grundlægger og administrerende direktør i Manna.

Banebrydende forsøg
Også Amanda Roche-Kelly, administrerende direktør i Just Eat Irland, er begejstret for samarbejdet med Manna:

”Teknologi er fundamentet for alt, hvad vi gør hos Just Eat, så vi glæder os over at være involverede i disse banebrydende forsøg med Manna, der har opbygget et skelsættende droneleveringssystem”, siger hun.

Bobby Healy mener, at den nye teknologi fuldstændig vil transformere online madforhandlere, restauranter og fællesskaber globalt.

Han understreger, at de irske luftfartsmyndigheder har været til enormt stor hjælp under udformningen af projektet, og at samarbejdet har resulteret i ekstremt stor sikkerhed under droneflyvning ved alle slags driftsforhold.

Læs også: Amazon-chef hylder sikkert og bæredygtigt droneprogram

”Vi ser frem til at arbejde med regulatorer fra hele kloden, når vi udbreder vores innovative teknologi til resten af verden”, afslutter han.

- SMF

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 2025

25.11.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan forvandler du din supply chain fra omkostning til vækstmotor

25.11.2025SCM.dk

Cybertrusler: Virksomheder opruster i takt med stigende bekymring blandt erhvervsledere

25.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Black Friday presser tempoet, automatisering gør forskellen

24.11.2025AGR

Sponseret

Forsyningskæden: Det skjulte led i forbedret bundlinje

24.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

20.11.2025SCM.dk

Geografiske skævheder udfordrer erhvervsuddannelser

13.11.2025SCM.dk

Startup og konsulenthus går sammen om at gør ESG-arbejdet mere effektivt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Implement Consulting Group
Webinar
Unlock the full potential of your transformation – ‘Deep dive: Drive progress’

Create flow, transparency, and control to deliver on time, on budget, and to quality

Dato

03.12.2025

Tid

08:15

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

04.12.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle