Dronelevering testes i Dublin i samarbejde med Just Eat

Verdens første drone-leveringsservice, Manna, har netop offentliggjort deres første samarbejdspartnere: Ben & Jerry’s, Camile Thai og Just Eat.

Der er muligvis ikke længe til, at take-away leveres til døren af droner. Arkivfoto..

27.02.2020

SCM.dk

Eksperimentet skal udføres i samarbejde med virksomhedens første partere: Den amerikanske isproducent Ben & Jerry’s, restaurantkæden Camile Thai og madleveringsplatformen Just Eat.

”Jeg er enormt stolt af vores team og det, vi har opbygget sammen. Det er en fornøjelse at arbejde på vores projekt i Dublin næste måned med partnere af så høj en kaliber. Det står klart, at dronelevering er et hurtigere, renere, billigere og mere sikkert alternativ til vejbaseret levering. Vi glæder os til at se, hvordan det kommer til at forbedre verden”, siger Bobby Healy, grundlægger og administrerende direktør i Manna.

Banebrydende forsøg
Også Amanda Roche-Kelly, administrerende direktør i Just Eat Irland, er begejstret for samarbejdet med Manna:

”Teknologi er fundamentet for alt, hvad vi gør hos Just Eat, så vi glæder os over at være involverede i disse banebrydende forsøg med Manna, der har opbygget et skelsættende droneleveringssystem”, siger hun.

Bobby Healy mener, at den nye teknologi fuldstændig vil transformere online madforhandlere, restauranter og fællesskaber globalt.

Han understreger, at de irske luftfartsmyndigheder har været til enormt stor hjælp under udformningen af projektet, og at samarbejdet har resulteret i ekstremt stor sikkerhed under droneflyvning ved alle slags driftsforhold.

Læs også: Amazon-chef hylder sikkert og bæredygtigt droneprogram

”Vi ser frem til at arbejde med regulatorer fra hele kloden, når vi udbreder vores innovative teknologi til resten af verden”, afslutter han.

- SMF

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

SCM.dk

Intralogistikken skal kunne tåle store øretæver

SCM.dk

Presset elnet kræver smartere styring af elforbrug

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bredana Axcite A/S
Webinar
5 tips til implementering af Dynamics 365 FO

Dynamics 365 Supply Chain Management er kendt som en af de stærkeste ERP-løsninger på markedet. Men hvis ikke systemet er succesfuldt implementeret, opnår I ikke det fulde potentiale.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online