Dobbelttrailere og lange vogntog er et skridt tættere på at ramme de danske veje

Med Vejdirektoratet og Færdselsstyrelsens nye analyse om kørsel med dobbelttrailere i Danmark betyder, er vi tættere på at se de lange vogntog på det danske vejnet. ITD, der aktivt har leveret input til analysen, er begejstret for udsigten til transporter med ekstra lange lastbiler.

10.01.2022

SCM.dk

Regeringen, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre og Enhedslisten blev i december sidste år enige om at se på mulighederne for at indføre forsøg med dobbelttrailere til gavn for effektiviteten i branchen og klimaet. Efter nytår skal der tages politisk stilling til det videre arbejde med dobbelttrailere på baggrund af analysen, og hvordan forsøget i så fald skal finansieres.

Analysen lægger op til at indføre en forsøgstrækning på omkring 900 kilometer, hvor det tillades at køre med dobbelttrailere på op til 34 meter med en totalvægt på 70 ton. Det er desværre i underkanten af det reelle behov ude hos vognmændene, lyder det fra ITD.

”Nu handler det selvfølgelig om at få gang i forsøget, så vi kan få gjort os nogle erfaringer med dobbelttrailere ude på vejene. Men det er klart, at vi i de kommende politiske forhandlinger kommer til at arbejde for højere totalvægt og et udvidet rutenet med blandt andet passage over Øresund, som også var vores anbefalinger under det forberedende arbejde til analysen”, siger politisk chefkonsulent i ITD, Lasse Kristoffersen og fortsætter:

Læs også: ITD: Lastbiler er en gevinst for samfundet – ikke et problem

”Vi vil selvfølgelig også ind at kigge nærmere på nogle af de tekniske krav, som vi umiddelbart tænker kan medføre udfordringer. De konkrete tekniske krav vil vi gennemgå i nærmere dialog med vores medlemmer samt med leverandører af køretøjer og teknisk udstyr”.

ITD sender dog samtidig en stor ros til både Vejdirektoratet og Færdselsstyrelsen for at inddrage branchen aktivt i udarbejdelsen af analysen, hvilket har ført til et bedre produkt.

”Det har været en meget positiv proces. Selvom vi ikke har fået det præcis, som vi gerne vil have det, så er vi eksempelvis meget tilfredse med, at der er blevet lyttet til ITD’s forslag om at udvide rutenettet i sydgående retning til toldpladsen i Padborg, som ellers ikke var med i det oprindelige forslag. Det samme gør sig gældende for kompensationen på op til 2 ton mere, hvis der er tale om nulemissionslastbiler”, siger Lasse Kristoffersen.

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

27.10.2026SCM.dk

Der er drøn på logistikejendomsmarkedet i det østjydske. Men det gælder også tomgangen

26.10.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Eliminering af løft af fustager hos Dugges Bryggeri

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

SCM.dk

7 ud af 10 virksomheder ramt af cybertrusler

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

20.10.2026SCM.dk

Logistikrobotter dominerer globalt marked for servicerobotter

20.10.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Lad automation reducere de manuelle transportopgaver i fryselagre

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online