Disse 3 supply chain udfordringer er din adm. direktør optaget af

I en tid hvor det globale erhvervsliv er udfordret, holder adm. direktører særligt øje med tre udfordringer: robuste forsyningskæder, balancerede teknologiske investeringer og skift i arbejdsstyrken. Det er op til supply chain direktørerne at komme med svar på, hvordan man bedst håndterer dem.

En robust forsyningskæde bliver en høj prioritet med stigende usikkerheder omkring handelsforhold og pandemier. Arkivfoto..

13.10.2020

SCM.dk

Adm. direktører så en økonomisk nedtur komme allerede før, de kendte til COVID-19. Sådan lyder det nu fra Gartner. Og det har formet deres reaktion under coronakrisen, mener rådgivningsvirksomheden. I højere grad end under normale økonomiske nedture ser de nu kritisk på deres egen forretning – og dermed også deres forsyningskæder. 

Læs også: Øget årvågenhed får amerikanske virksomheder til at forenkle forsyningskæder

Særligt tre udfordringer optager de adm. direktører i efteråret 2020:

  • En robust forsyningskæde bliver en høj prioritet med stigende usikkerheder omkring handelsforhold og pandemier. Over halvdelen af adm. direktører forventer at have en særdeles robust forsyningskæde indenfor de næste to til tre år. Men en robust forsyningskæde betyder som regel også mindre fleksibilitet, og derfor skal supply chain direktører gøre det klart, at der er tale om et trade-off. Det er nødvendigt at finde en balance.
  • Virksomheder investerer lige så meget – og mere – i teknologisk udvikling som før corona. Digitalisering hitter oven på COVID-19, men omstillingen skal ske med øje for vækst, finansiel stabilitet, omkostnings- og risikostyring. ”Supply chain direktører må gøre det klart, at digitale fremskridt i dag sikrer mulighederne i morgen”, siger Thomas O’Connor, senioranalytiker ved Gartner Supply Chain Practice.
  • Det bliver nødvendigt med en omstrukturering af virksomhedens arbejdsstyrke i takt med den øgede digitalisering. ”Supply chain direktører kan lave en analyse for at forstå, hvor organisationen mangler nøglefærdigheder, og derefter udvikle en strategi for enten at ansætte sig til færdighederne eller uddanne den eksisterende arbejdsstyrke”, afslutter Thomas O’Connor.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

10.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

04.09.2025SCM.dk

Billigere dagligvarer og mere inspiration online

04.09.2025SCM.dk

Sådan forbedrer I resiliens i forsyningskæden i en forstyrret verden

02.09.2025Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-løsning til mere effektiv screening af handelspartnere

28.08.2025SCM.dk

Kunsten at navigere i told-befængt farvand

27.08.2025SCM.dk

Analyse: Diversiteten i toppen af dansk erhvervsliv står næsten stille

21.08.2025SCM.dk

Indspark: Fra tilfredshed til forståelse - brug kundernes stemme som strategisk kompas

21.08.2025SCM.dk

Forsyningskæder skal være agile – men hvad vil det egentlig sige?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense