DHL igen kåret som en af verdens bedste arbejdspladser

Great Place to Work har netop kåret de virksomheder i verden, der har den allerhøjeste medarbejdertilfredshed, og endnu engang ligger transportvirksomheden DHL Express i den absolutte top.

Det ruller på skinner for DHL, der endnu engang er udråbt til en af verdens bedste arbejdspladser. PR-foto..

14.11.2019

SCM.dk

Ved Great Place to Works årlige kåring placerede transportgiganten sig således internationalt på en fjerdeplads, mens det i Danmark med en placering som nr. 3 ikke helt lykkedes at forsvare sidste års førsteplads.

”Der er en sjælden imødekommenhed, engagement og hjertevarme her. Det mærkes tydeligt, når man ankommer som ny", siger HR-direktør i DHL Express, Sarah Gertraude Olsen. Foto: DHL Express.

”Vi fokuserer dagligt benhårdt på at være en fantastisk arbejdsplads, med engagerede medarbejdere og dygtige ledere med people skills, der alle hver eneste dag går på arbejde med ønsket om at skabe den bedste arbejdsdag for sig selv, kollegaerne og vores kunder”, siger HR-direktør i DHL Express, Sarah Gertraude Olsen, og fortsætter:

”Blandt andet arbejder vi rigtig meget med at skabe og vedligeholde en familiefølelse og følelsen af at høre til. Det gør vi rigtig meget gennem vores adfærd og ved at træne samtlige medarbejdere”.

Hun er selv kommet til i virksomheden for kort tid siden og har derfor også mærket, hvordan DHL Express’ virksomhedskultur er så markant anderledes end andre steder, hun har arbejdet.

”Der er en sjælden imødekommenhed, engagement og hjertevarme her. Det mærkes tydeligt, når man ankommer som ny. Derudover er der en tydelig respekt for alles funktioner og deres individuelle bidrag til forretningen”, siger Sarah Gertraude Olsen og fortsætter:

”Her er en flad og meget transparent organisation og vi arbejder hele tiden med vores adfærd og med en stærk konstruktiv og anerkendende feedbackkultur. Det påvirker det interne samarbejde og kulturen, og kunderne kan mærke det lige så snart, de er i kontakt med os”.

Den mest globale virksomhed i verden
Det afspejler sig altså også i resultaterne fra Great Place to Works internationale undersøgelse, hvor mere end 8.000 virksomheder med tilsammen over 12 mio. ansatte har deltaget. Evalueringskriterierne er bygget op omkring tillid, og der analyseres på medarbejdernes forhold til ledelsen, hinanden og til deres job.

Michael Bush, der er adm. direktør for Great Place to Work, har da heller ikke andet end lovord tilovers for DHL’s placering og interne arbejde med tillid i kulturen.

”Hvis man tænker over, hvad flere end 100.000 mennesker hver dag gør i DHL, hvor de i mere end 220 lande leverer produkter og tjenester i de mest urbane og fjerntliggende hjørner af verden, er dette måske den mest globale virksomhed i verden”, siger han og fortsætter:

Læs også: DHL blandt verdens bedste arbejdspladser

”Når man så ovenikøbet tænker på alle de sprog-, kultur-, vejr- og lovgivningsmæssige udfordringer, de står over for hver dag og at de er med til at forbinde mennesker og forbedre deres liv, er DHL helt klart en af de mest bemærkelsesværdige virksomheder i verden. Hele 92 procent af alle deres medarbejdere fra top til bund siger, at det er en fantastisk arbejdsplads”.

- JMA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

SCM.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia