Danske UVD Robots vinder international designpris

UVD-robotten fra Odense skiller sig ud fra mængden med sit design. En jurygennemgang af 10.000 produkter og deres design hædrer den selvkørende danske desinfektionsrobot UVD Robots fra servicerobotvirksomheden Blue Ocean Robotics.

iF International Forum Design GmbH fremhæver i år et dansk produkt blandt de 10.000 indstillede produkter. Der er tale om verdens første tredje generations desinfektionsrobot fra UVD Robots, anerkendt som førende inden for desinfektion og med en andel på over 75% af verdensmarkedet. Foto: Blue Ocean Robotics..

27.04.2021

SCM.dk

iF International Forum Design GmbH, der hvert år siden 1953 har kåret verdens designvindere i sin prisuddeling med deltagere fra 60 lande, fremhæver i år et dansk produkt blandt de 10.000 indstillede produkter. Der er tale om verdens første tredje generations desinfektionsrobot fra UVD Robots, anerkendt som førende inden for desinfektion og med en andel på over 75% af verdensmarkedet.

Robotten kører autonomt rundt i bygninger og bruger UV-C-lys, der uskadeliggør 99,99 procent af bakterier og vira på overflader og i luften inden for 10 minutter. Lyset ødelægger DNA- og RNA-strukturer i mikroorganismer, inklusive coronavirus, hvilket bremser smittespredning. 

“I Danmark bruges desinfektionsrobotterne især på hospitaler, skoler og i butikscentre. Det globale markeds interesse for de dansk designede UVD Robots, der oprindelig er udviklet til generel forebyggelse af hospitalserhvervede infektioner, er vokset kolossalt under covid19-pandemien”, fortæller Claus Risager, CEO i Blue Ocean Robotics, om robotten, der nu bliver brugt i 60+ lande, herunder USA.

UVD Robots er en robotteknologi, som Blue Ocean Robotics var først i verden til at udvikle i tæt samarbejde med flere danske hospitaler. Siden er både design, brugergrænseflade, elektronik og funktionalitet blevet videreudviklet og forfinet. Designmæssigt er den omkringkørende robot udformet i et meget kompakt og slankt design med runde hjørner, som gør, at den fleksibelt kan navigere rundt selv i trange omgivelser.

“Vi har en stærk tradition for godt og intuitivt design her i Danmark, og vi oplever, at selve udformningen og brugeroplevelsen af vores produkter er en afgørende faktor for, at kunderne foretrækker vores teknologi”, siger Claus Risager.

Udover desinfektionsrobotter udvikler Blue Ocean Robotics-koncernen også andre typer servicerobotter såsom telepresencerobotter under brandet GoBe Robots samt forflytnings- og rehabiliteringsrobotter under PTR Robots brandet.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

16.10.2025SCM.dk

CSCO’er overvurderer egen effektivitet

16.10.2025Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

14.10.2025SCM.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

14.10.2025SCM.dk

God ledelse, medarbejdertrivsel og modet til at tænke nyt er oversete veje til vækst i dansk erhvervsliv

14.10.2025Inact ApS

Sponseret

Brønnum satser på End2End: Gør Supply Chain til en kommerciel styrke

13.10.2025Datacon A/S

Sponseret

Investeringen tjener sig hurtigt hjem

13.10.2025SCM.dk

Derfor dominerer resiliens supply chain-agendaen anno 2025

10.10.2025SCM.dk

Usikkerhed i globale forsyningskæder er blevet den nye (kostbare) standard

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup