Danske UVD Robots vinder international designpris

UVD-robotten fra Odense skiller sig ud fra mængden med sit design. En jurygennemgang af 10.000 produkter og deres design hædrer den selvkørende danske desinfektionsrobot UVD Robots fra servicerobotvirksomheden Blue Ocean Robotics.

iF International Forum Design GmbH fremhæver i år et dansk produkt blandt de 10.000 indstillede produkter. Der er tale om verdens første tredje generations desinfektionsrobot fra UVD Robots, anerkendt som førende inden for desinfektion og med en andel på over 75% af verdensmarkedet. Foto: Blue Ocean Robotics..

27.04.2021

SCM.dk

iF International Forum Design GmbH, der hvert år siden 1953 har kåret verdens designvindere i sin prisuddeling med deltagere fra 60 lande, fremhæver i år et dansk produkt blandt de 10.000 indstillede produkter. Der er tale om verdens første tredje generations desinfektionsrobot fra UVD Robots, anerkendt som førende inden for desinfektion og med en andel på over 75% af verdensmarkedet.

Robotten kører autonomt rundt i bygninger og bruger UV-C-lys, der uskadeliggør 99,99 procent af bakterier og vira på overflader og i luften inden for 10 minutter. Lyset ødelægger DNA- og RNA-strukturer i mikroorganismer, inklusive coronavirus, hvilket bremser smittespredning. 

“I Danmark bruges desinfektionsrobotterne især på hospitaler, skoler og i butikscentre. Det globale markeds interesse for de dansk designede UVD Robots, der oprindelig er udviklet til generel forebyggelse af hospitalserhvervede infektioner, er vokset kolossalt under covid19-pandemien”, fortæller Claus Risager, CEO i Blue Ocean Robotics, om robotten, der nu bliver brugt i 60+ lande, herunder USA.

UVD Robots er en robotteknologi, som Blue Ocean Robotics var først i verden til at udvikle i tæt samarbejde med flere danske hospitaler. Siden er både design, brugergrænseflade, elektronik og funktionalitet blevet videreudviklet og forfinet. Designmæssigt er den omkringkørende robot udformet i et meget kompakt og slankt design med runde hjørner, som gør, at den fleksibelt kan navigere rundt selv i trange omgivelser.

“Vi har en stærk tradition for godt og intuitivt design her i Danmark, og vi oplever, at selve udformningen og brugeroplevelsen af vores produkter er en afgørende faktor for, at kunderne foretrækker vores teknologi”, siger Claus Risager.

Udover desinfektionsrobotter udvikler Blue Ocean Robotics-koncernen også andre typer servicerobotter såsom telepresencerobotter under brandet GoBe Robots samt forflytnings- og rehabiliteringsrobotter under PTR Robots brandet.

- KCP

STILL Danmark A/S

Sponseret

Smart varetransport i et dynamisk logistikcenter

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Er forecastet jeres mest oversete konkurrenceparameter?

27.01.2026SCM.dk

CEO’erne bekymrer sig om geopolitik og hurtig AI-udvikling

22.01.2026SCM.dk

Danske topledere mindre optimistiske - men stadig over gennemsnittet

22.01.2026Descartes

Sponseret

5 tendenser for global handel 2026

20.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Hvorfor er forecast, indkøb, lagerstyring og S&OP vækstkritiske?

19.01.2026SCM.dk

SCM Panelet #9: Det er en virkelig god idé at gøre en dyd ud af risikostyring og compliance

16.01.2026SCM.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

09.01.2026SCM.dk

Top 10 supply chain tendenser for 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn