Danish Crown klar med erklæring om chaufførers forhold

Danish Crown og tre danske transportvirksomheder har i fællesskab vedtaget en erklæring, der skal sikre sundhed, sikkerhed og rettigheder for ansatte i transportbranchen. Det sker som en direkte reaktion på Kurt Beier-skandalen.

Det skal være slut med arbejds- og leveforhold som de, de filippinske chauffører måtte tolerere i den ny ryddede lejr i Padborg. Det vil Danish Crown gøre sit for at sikre med ny erklæring. Foto: Fagbladet 3F.

20.11.2018

SCM.dk

Som en direkte reaktion på skandalen, har Danish Crown og tre danske transportvirksomheder således i fællesskab vedtaget en erklæring med et tilhørende kontrolskema, der skal sikre sundhed, sikkerhed og rettigheder for ansatte i transportbranchen.

Transportvirksomhederne Freja Transport og Logistics, Polen, H.P. Therkelsen og N&K Spedition har som de første underskrevet erklæringen, som opstiller konkrete krav til blandt andet chaufførernes indkvartering.

”Den erklæring og det kontrolskema, vi i fællesskab har udarbejdet, er ikke en fuldstændig løsning på de udfordringer, der findes i transportbranchen, men i vores øjne tager vi med det her initiativ et stort skridt i retning af at sikre, at medarbejderne i transportbranchen behandles anstændigt”, siger global indkøbsdirektør i Danish Crown, Lars Feldskou.

Også på det politiske plan har sagen haft konsekvenser. Et flertal i Folketinget kræver yderligere kontrol med transportbranchen, ligesom flere europæiske lande lige nu undersøger, om man kan dæmme op for brugen af chauffører fra lande udenfor EU. 

Chaufførernes indkvartering er et af de områder, den nye erklæringer stiller konkrete krav til. Foto: Fagbladet 3F.

Transportører ser frem til fælles krav
Danish Crown peger dog på, at de mange forskellige holdninger til transport i EU gør det meget usikkert, hvilke konkrete love, regler og initiativer arbejdet munder ud i. På den baggrund mener aktørerne bag den nye erklæring, at initiativet er nødvendigt.

”Vi har i en årrække haft stramt fokus på både arbejdsforhold og indkvartering, men konkurrencen i vores branche er så hård, at der mange steder ikke er tilstrækkeligt fokus på området. Det er en glidebane og derfor er vi glade for, at der nu bliver opstillet samme krav til alle, der vil køre for Danish Crown”, siger CEO i Freja Transport & Logistics Polen, Torben Mortensen, og bakkes op sine medunderskrivere.

”Vi kom selv i fokus, da sagen tog fart for to uger siden, og vi har helt naturligt spurgt os selv, hvad vi burde have gjort anderledes. Set i bakspejlet skulle vi selvfølgelig have haft en bedre kontrol af vores underleverandører. Det bliver nu et krav til os, og det synes jeg er helt i orden”, siger adm. direktør i N&K Spedition, Martin Gregersen.

Læs også: Ikea-chauffører bor månedsvis i deres lastbiler

”Som branche kan vi ikke forvente, at andre løser vores problemer, vi må selv tage fat. Udfordringen er bare at nå til enighed om regler og retningslinjer, som gælder for alle indenfor EU. Derfor er det fint, at vores kunder nu begynder at stille meget konkrete krav, for det er i mine øjne vejen til at flytte hele branchen”, supplerer CEO i H.P. Therkelsen, Peter Therkelsen.

Arbejdet med at implementere Danish Crowns nye retningslinjer begynder øjeblikkeligt, og virksomhederne har maksimalt otte uger til at opfylde kravene.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online