Dachser skal fragte reservedele for Volvo Cars

En ny aftale gør, at Dachser fremover skal håndtere transporten af Volvo Cars-reservedele fra Sverige til forskellige lagre i Tyskland. To megatrailers skal køre i shuttledrift seks gange om dagen.

En ny aftale gør, at Dachser fremover skal håndtere transporten af Volvo Cars reservedele fra Sverige til forskellige lagre i Tyskland. Foto: Dachser..

21.01.2019

SCM.dk

Det er nu en realitet, efter at Dachser Sweden har indgået en aftale om at håndtere transporten af Volvo Cars reservedele.

”Vi har skabt et virkelig spændende og unikt koncept til Volvo Cars. Jeg glæder mig til at se, hvilken forskel vi kan gøre med dette samarbejde”, fortæller Carl-Johan Westas, Branch Manager for Dachser Swedens filial i Göteborg.

De to megatrailers, der skal fragte reservedelene, er en ny investering fra Dachsers side. De vil fremover køre som en shuttle mellem Volvo Cars og Dachser seks gange om dagen.

Tilbyder også ”kaoslæsning”
Som en del af oplægget til Volvo Cars tilbyder Dachser desuden såkaldt ”kaoslæsning”. Det indebærer, at Volvo fra sin distributionsterminal i Göteborg kan læsse en hel Dachser-trailer ad gangen til vilkårlige lande, i takt med at de lukker og pakker ordrerne. Bagefter bliver godset – Volvos reservedele – kørt til Dachsers terminal i Göteborg, hvor det bliver sorteret og transporteret videre til Volvos lagre i Tyskland.

”Vi giver Volvo Cars et setup, der er skræddersyet til deres logistikbehov. Med unikke koncepter som kaoslæsning får Volvo en sammenhængende logistikløsning”, siger René Sidor, Managing Director for Dachser Nordic.

Læs også: Forbud flytter lastbiltrailere ud på vejene - kan give flere dødsfald

Samarbejdet mellem Dachser og Volvo er allerede påbegyndt, og man kan derfor allerede nu opleve de nye trailere køre i shuttle på vejene omkring Göteborg.

- JMA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle