Cyberangreb er giftige for produktionsapparatet

Der er god grund til at sætte fokus på OT-sikkerheden i industri- og forsyningsvirksomheder. Farerne fra cyberspace lurer nemlig i høj grad også, når det kommer til produktionsmaskiner, industrirobotter og andre fysiske produktionsapparater.

Der er god grund til at sætte fokus på OT-sikkerheden i industri- og forsyningsvirksomheder. Farerne fra cyberspace lurer nemlig i høj grad også, når det kommer til produktionsmaskiner, industrirobotter og andre fysiske produktionsapparater. Foto: 123rf.com..

16.03.2023

SCM.dk

Risikoen for cyberangreb på virksomheders fysiske produktionsapparat - også kaldet operationel teknologi (OT), som for eksempel industrirobotter, ventilationsanlæg, kontrolcenteret på et kraftvarmeværk eller en vandpumpe på et spildevandsanlæg, er stigende. Tendensen er, at flere og flere OT-enheder kobles på internettet, hvilket skaber nye og flere muligheder for cyberkriminelle med øget risiko for produktionsstop og nedbrud.

Derfor er der ifølge Jeppe Pilgaard Bjerre, specialist hos FORCE Technology, god grund til at sætte fokus på OT-sikkerheden i industri- og forsyningsvirksomheder. Et angreb kan nemlig få store konsekvenser, ikke mindst, hvis det rammer de kontrolsystemer, der betegnes som kritisk infrastruktur, men også hvis det rammer virksomheders centrale produktionsudstyr. Det kan nemlig tage måneder - eller år i alvorlige tilfælde - at få driften i gang igen og koste en formue at erstatte, hvis der for eksempel er tale om et stort elværk eller lignende.

”OT er det, der interagerer med den fysiske verden, mens IT er det, der interagerer med information. OT er altså den teknologi, vi bruger, til at udføre en operation og holde maskineriet kørende. Derfor er oppetid alfa og omega, for hvis maskinerne står stille, taber vi penge. Samtidigt er OT-produkter ofte omkostningstunge, for eksempel store produktionsmaskiner og så videre med en lang levetid, hvor udstyret ikke nødvendigvis kan udskiftes, og det betyder, at der er en del gamle maskiner ude i virksomhederne, som ikke tager højde for det niveau af beskyttelse, der er nødvendigt i dag. Dermed kan et sikkerhedsbrud hurtigt sprede sig til andre dele af organisationen”, siger Jeppe Pilgaard Bjerre.

En anden udfordring er, at det kan tage lang tid at genstarte maskinerne. Derfor er der også større risici forbundet ved for eksempel softwareopdateringer af OT-enheder end ved andre typer udstyr.

”Hvorfor skal jeg lave en softwareopdatering og risikere, at min maskine ikke virker bagefter eller er flere dage om at genstarte, mens produktionen står stille? Det er en af de overvejelser, mange virksomheder med produktionsapparater gør sig. Samtidig bliver mere og mere udstyr koblet på nettet, fordi man dermed kan forudsige behovet for servicetjek, så man undgår utilsigtet nedbrud, ligesom nye forretningsmodeller, hvor virksomheder lejer maskiner i stedet for at købe dem (servitization), betyder, at flere og flere producenter af produktionsmaskiner har behov for at maskinerne kan serviceres via nettet. Og det øger selvfølgelig risikoen for hacking og andre cyberangreb”, siger Jeppe Pilgaard Bjerre. 

Det er dog ikke kun udstyr, der er koblet på internettet, der er i farezonen. Også OT-enheder i et lukket netværk kan hackes, som man blandt andet så i forbindelse NSA’s angreb på det iranske atomvåbenprogram i 2010 (Stuxnet).
En anden potentiel risiko kan være, at ens udstyr er havnet utilsigtet på nettet, så hackere kan overtage kontrollen med udstyret eller via OT-enheden få adgang til virksomhedsnetværket.

”Der har været flere eksempler på OT-systemer, der pludselig har været frit tilgængeligt på nettet ved en fejl – for eksempel et vandværk, der dermed kunne styres af uvedkommende. Det samme kunne risikere at ske, for eksempel når en tekniker udfører service på en OT-enhed, såsom en fabriksrobot, hvis man glemmer at koble OT-enheden fra internettet efter endt service”, fortæller Jeppe Pilgaard Bjerre. 

Læs også: Digitale forsyningskæder skærper SMV’ers behov for it-sikkerhed

Men hvordan sikrer virksomheder med et produktionsapparat sig så mod de farer, der lurer fra cyberspace? Det allervigtigste er ifølge Jeppe Pilgaard Bjerre risikovurdering og risikoanalyse:

”Hvad er det vigtigste i vores butik, som vi ikke kan undvære? Det handler om at være bevidst om risici, prioritere dem, så man ved, hvor man skal fokusere kræfterne, og have en plan klar, hvis det sker. Og så skal man fjerne de ubekendte – det værste er, hvis man bliver ramt af noget, man ikke vidste kunne ske. Jo mere overblik man har, jo bedre kan man mitigere på den mest kosteffektive måde”.

Og her er standarder, blandt andet IEC 62443-serien, der har til formål at adressere cybersikkerhed på et industrielt niveau, et effektivt værktøj.

”Standarderne giver et fælles sprog, så man undgår misforståelser, og så man kan snakke sammen på tværs af funktioner fra sikkerhedsfolk til OT- og driftsfolk. De skaber et overblik over systemets ansvarsområder og klarlægger rollefordelingen og konkretiserer, hvad man skal gøre og hvordan man gør det. Og ikke mindst giver de værktøjer til risikoanalyse og håndtering af risici”, slutter Jeppe Pilgaard Bjerre.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.08.2026SCM.dk

AI forandrer endnu ikke supply chain-modellen - sådan for alvor

13.08.2026SCM.dk

EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

SCM.dk

ERP-udbyder lancerer værktøj til AI-agenter uden kode

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

06.08.2026SCM.dk

Missionpharma: AI skal løse forretningsproblemer først

05.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Det digitale produktpas - DPP

05.08.2026Lyngsoe

Sponseret

RFID skaber overblik over logistikken på 180.000 m²

05.08.2026SCM.dk

Lyngsoe investerer i portugisisk logistikteknologivirksomhed

27.07.2026GS1 Denmark

Sponseret

PPWR stiller nye krav til emballagedata

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle