Digitale forsyningskæder skærper SMV’ers behov for it-sikkerhed

De teknologiske fremskridt har gjort det muligt for SMV’er at udvide og udvikle deres driftsmodeller. Men med mere teknologi kommer også nye risici, cybertrusler og udfordringer, som skaber manglende tillid til egen it-sikkerhed. De fleste SMV'er mener, at alle i deres forsyningskæde har et ansvar for høj sikkerhed, men er også bekymrede for, at mangel på samme kan bringe deres forretning i fare. Først når der er tillid til forsyningskædens sikkerhed, kan virksomheder vokse og innovere. Det viser en ny rapport fra ESET.

De fleste SMV'er mener, at alle i deres forsyningskæde har et ansvar for høj sikkerhed, men er også bekymrede for, at mangel på samme kan bringe deres forretning i fare. Først når der er tillid til forsyningskædens sikkerhed, kan virksomheder vokse og innovere. Det viser en ny rapport fra ESET. Foto: 123rf.com..

20.02.2023

SCM.dk

Tre ud af fire nordiske virksomheder i SMV-segmentet har med succes benyttet sig af de teknologiske fremskridt til at udvikle nye forretningsmodeller og vokse deres forretning. Her har mange udvidet deres forretningsmodeller – eller skabt helt nye – ved at blive en del af digitale forsyningskæder, der breder sig ud over flere virksomheder. Ved at samarbejde og dele data med hinanden kan de levere helt nye ydelser og services til glæde for kunderne. Men hvert nyt led i den digitale forsyningskæde øger samtidig den potentielle sikkerhedsrisiko.

Dét ved SMV’erne, og det bekymrer dem. Mens knap otte ud af 10 nordiske SMV’er (77 procent) mener, at alle i forsyningskæden har et ansvar for at forbedre deres egen it-sikkerhed og modstandskraft overfor cyberangreb, så er lidt flere (79 procent) bekymrede over, at deres egen manglende investeringer i it-sikkerhed kan bringe andre i forsyningskæden i fare.

Det viser en rapport fra it-sikkerhedsvirksomheden ESET, der har undersøgt, hvordan det - ifølge 1.200 it-sikkerhedsbeslutningstagere - står til med sikkerheden i små og mellemstore virksomheder i Norden og Europa. Her har ESET undersøgt, hvordan sikkerhedslandsskabet ser ud hos SMV’erne, der skal begå sig i en stadig mere digitaliseret verden, og hvad det betyder for virksomhedernes syn på deres egen it-sikkerhed.

God grund til bekymringer
82 procent har de seneste 12 måneder oplevet eller handlet på indikationer på sikkerhedsbrud, og er altså bekendt med de udfordringer, der er ved at tage del i en digital forsyningskæde. Samtidig peger 71 procent på, at deres investering i it-sikkerhed ikke har holdt trit med ændringerne i deres driftsmodeller (for eksempel øget hybridarbejde) og kun en håndfuld (6 procent) føler, at de er godt rustet til at holde de it-kriminelle fra døren i løbet af de næste 12 måneder.

”Det er selvfølgelig ærgerligt at se, at så mange virksomheder ikke føler, at deres it-sikkerhed holder trit med truslen. Specielt når hele 77 procent udtrykker, at effektiv it-sikkerhed giver dem tillid til at vokse og innovere. På trods af, at pandemien og krigen i Ukraine har ført til øgede investeringer i it-sikkerhed for syv ud af 10 virksomheder (70 procent), er alt for mange virksomheder bekymrede for at anvende de teknologiske fremskridt fuldt ud, når de ikke mener, at de kan levere et tilstrækkeligt cyberforsvar. Vores nordiske virksomheder har brug for at kunne sikre de digitale forsyningskæder for at kunne opnå den vækst, de gerne vil se”, siger Leif Jensen, der er CBO og nordisk direktør hos ESET.

Læs også: Smv’er skal klædes på til bedre cybersikkerhed

Mens tab af kundernes tillid og de økonomiske konsekvenser ved et cyberangreb selvfølgelig står højt på virksomhedernes liste over bekymringer, så er de mindre virksomheder afhængige af at kunne indgå i sikre digitale forsyningskæder.

”I takt med, at de digitale økosystemer vokser i både størrelse og udbredelse er det altafgørende, at virksomhederne kan stole på, at de samarbejdende virksomheder tager deres egen - og dermed alles - sikkerhed alvorligt. I fremtiden bliver det et vigtigt konkurrenceparameter, at man kan påvise, at man evner at beskytte sig selv, sine kunder og sine samarbejdspartnere bedst muligt”. udtaler Leif Jensen.


- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

22.05.2025SCM.dk

Cobot sætter nye standarder i kollaborativ automation

22.05.2025Datacon A/S

Sponseret

Case: Munck Gruppen

21.05.2025SCM.dk

Carmo løfter dokumentationen med ny automatiseret CO2-beregner

21.05.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Betaler I for meget for Dynamics 365 licenser

19.05.2025SCM.dk

Cyberaktivister øger truslen med DDoS-angreb

14.05.2025SCM.dk

Digitalisering som løftestang for bæredygtighed og ESG

13.05.2025Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

12.05.2025SCM.dk

AI og cybersikkerhed sætter dagsordenen på Technomania 2025

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27005 Risk Manager

Lær at mestre implementering og risikoledelse i forbindelse med informationssikkerhed (ISRM) baseret på ISO/IEC 27005.

Dato

01.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

03.06.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

03.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Har I også overset cybersikkerheden i jeres industrielle produktionsmiljø? Med et 1-dags introducerende kursus styrker I jeres OT-cybersikkerhed. OT står for Operational Technologies og er brugen af hardware og software til at overvåge og kontrollere fysiske processer, enheder og infrastruktur i et industrielt miljø som fx varmeværk eller fabrik

Dato

04.06.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Aarhus, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Sustainability Manager

Gør din ESG-rapportering enklere, mere effektiv og fuldt compliant

Dato

04.06.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online