CBS samler tre kontinenter til SCM-studie

Studerende fra Nordamerika og Asien mødes med deres europæiske kolleger, når de starter på CBS’s bacheloruddannelse inden for supply chain management.

CBS danner en del af rammen om den internationale supply chain-uddannelse, der også sender de studerende til Kina og Canada. Foto: Flickr/malouette.

19.09.2016

SCM.dk

Fra CBS’s side er tanken, at den internationale forståelse skal gøre de studerende attraktive for erhvervslivet. Derfor byder bachelorprogrammet udover et semester på CBS på et tilsvarende ophold ved The Chinese University of Hong Kong/Shenzhen Campus og et halvt år på The University of British Columbia i Vancouver på den canadiske sydvestkyst.

”Danmark har en stærk international logistisk sektor, som i høj grad vil kunne drage nytte af de studerende, der kommer ud med en solid international erfaring og indsigt. Desuden er Supply Chain Management med globaliseringen blevet et ’hot topic’ for virksomheder, der har brug for at styre den stadig stigende kompleksitet i de internationale vare-, informations- og pengestrømme,” siger professor Britta Gammelgaard, Department of Operations Management, der er ansvarlig for programmet. 

Virksomhederne skal være de opsøgende
På den baggrund forventer hun, at en bred kreds af virksomheder vil være klar til at rekruttere dimittender fra programmet, der varer to år, fordi de studerende slutter med undervisning på deres eget universitet efter halvandet år sammen.

En af linjens i alt 42 studerende, er Emilie Fischer, der i et år har læst International Business på institutionen på Frederiksberg. Hun ser frem til de interkontinentale udfordringer, og vil derudover arbejde for, at hendes deltagelse i programmet bliver et plus på cv’et.

”Rent fagligt har jeg, da muligheden bød sig, valgt programmet for at gøre min uddannelse mere specifik. Virksomhederne skal vide, vi er udvalgte og dygtige studerende, der kan bidrage fagligt og får en international forståelse. Det skal gøre, at det ikke er os, der henvender os til virksomhederne, men dem, der henvender sig til os,” siger hun.

Læs også: DB Schenker kårer bedste SCM-speciale

Mere konkret er idéen, at de tre universiteter skal give kurset hver sit lokale islæt. På CBS har man en tæt kontakt til praksis og et fokus på Europa, universitetet i Hong Kong – med en af verdens største containerhavne i byen – har fokus på globale spilleres aktiviteter her. Og det canadiske perspektiv er på den Nordamerikas vestkyst, hvor jernbane, skib, lastbil og fly mødes for at bringe varer til og fra Canada og andre nordamerikanske lokaliteter. 

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

SCM.dk

Maersk vinder erstatningssag efter brand på containerskib

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

16.07.2026SCM.dk

SMV’er skal tænke nyt for at tiltrække fremtidens arbejdsmarked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle