Capgemini henter Kamstrup-profil til massiv oprustning på dansk ingeniør-forretning

Koblingen mellem klassiske it-kompetencer og ingeniørfeltet inden for produktion, procesoptimering og R&D er et område i vækst hos Capgemini Danmark. Derfor styrkes den nye engineering-forretningsenhed på dansk grund.

Investeringerne i den nye danske forretning sigter mod at have 20 ingeniører og tekniske konsulenter på plads ved årets udgang. Foto: Capgemini Danmark.

30.03.2022

SCM.dk

Første skridt i vækstambitionerne i Capgemini Danmark er ansættelsen af Carsten Berg Kjeldsen, der kommer fra en stilling som salgsdirektør hos Kamstrup. Han får som chef for den nye danske engineering-forretning ansvaret for at videreudvikle forretningsområdet, der opbygges på siden af Capgeminis velkendte it-konsulentforretning.

”I dag er det primært de globale muskler på engineering, der er i spil hos de danske kunder. Nu styrker vi vores lokale tilstedeværelse for at bringe de globale muskler endnu bedre i spil. Med Carsten får vi en stærk profil til at forene den klassiske digitale forretning i Capgemini med de nye kompetencer inden for produktudvikling, R&D og procesoptimeringer”, forklarer Claus Rydkjær, der er adm. direktør i Capgemini Danmark.

Investeringerne i den nye danske forretning sigter mod at have 20 ingeniører og tekniske konsulenter på plads ved årets udgang. Inden 2024 forventer Claus Rydkjær, at engineering-forretningen runder 40-50 mand, der får base i både Aarhus og Vallensbæk.

”Det er en strategisk beslutning centralt i Capgemini, at vi nu etablerer engineering side om side med vores nuværende forretning i Danmark. Det sker med et klart mandat til at forme engineering efter den samme vækstmodel, som vi med succes har skabt de seneste to-tre år på det danske marked”, siger han.

Læs også: Novo Nordisk gør supersoftware gratis for at booste SMV’ernes produktion

Med milliardopkøbet af Altran Technologies etablerede Capgemini i 2021 formelt Capgemini Engineering, en kæmpe virksomhed med cirka 52.000 medarbejdere globalt. Allerede før den nye forretning formelt etableres i Danmark løser en håndfuld danske teknikere og konsulenter opgaver for danske kunder. Det sker i tæt samspil med de 500 nordiske og 150 nordtyske engineering-kollegaer.

Carsten Berg Kjeldsen kommer til Capgemini fra en stilling som salgsdirektør i industrivirksomheden Kamstrup. Han har tidligere arbejdet hos blandt andet IBM og Microsoft og har derfor tung erfaring fra it-branchen og fra arbejdet med den digitale agenda og dataudnyttelse i mere klassisk produktion.

”Ligesom alle andre steder er nye digitale teknologier i dag afgørende for kundeoplevelsen også hos de mere klassiske produktionsvirksomheder. Her har kundens involvering en langt større indflydelse på udviklingen af produkter og services end tidligere. De, der mestrer omstillingen til en datadrevet og digital virkelighed vil vinde i den globale konkurrence”, siger Carsten Berg Kjeldsen.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Studerende får den nyeste forskning direkte ind i udviklingsprojekterne

19.05.2026SCM.dk

Logistikvirksomhed vælger standard-it og skalerbarhed

SCM.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

16.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dataanalyser hjælper Nord Energi Net med at planlægge mere bæredygtigt

15.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny samlerdestination i København: &Cards har åbnet flagship store

15.05.2026SCM.dk

Stadium vælger Infor og Columbus til unified commerce- og supply chain-platform

14.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Digitalt fundament giver Grundfos større skalerbarhed og overblik

14.05.2026Datacon A/S

Sponseret

7.500 ekspeditioner på under 4 timer kræver sit system

13.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KR TITAN ultra: KUKA sætter nye standarder inden for automatisering af tunge opgaver

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense