Brændstof – ikke skibsbyggeri – er den største hæmsko for Mærsks grønne eventyr

Mærsk er hoppet med på bæredygtighedsvognen og sætter nu tempoet op på den grønne omstilling. Logistikgiganten lancerer en CO2-neutral liner allerede i 2023. Det kræver både anderledes bygget skibe, men også helt nye typer brændstoffer, som ikke er helt billige.

25.02.2021

SCM.dk

”Vores ambition om at have en CO2-neutral flåde i 2050 var et moonshot – næsten utænkeligt – da vi annoncerede det i 2018. I dag ser vi det som et udfordrende, men samtidig muligt mål at nå”, siger Søren Skou, adm. direktør i A.P. Møller-Mærsk, i en pressemeddelelse.

Anledningen er, at Mærsk netop har annonceret, at den første CO2-neutrale liner kommer til at sejle verdenshavene i 2023. Dermed bliver et af virksomhedens grønne 2030-mål opnået hele syv år før tid.

Det andet mål gør på at reducere emissionerne fra shipping med 60 procent. For at nå dette mål bygger Mærsk alle fremtidige skibe med muligheden for at sejle på bæredygtige brændstoffer.

Sjældne, men nødvendige brændstoffer

Selvom den bæredygtige liner har mulighed for at sejle på lavsvovlsolie, så er planen, at skibet fra dag ét kun skal bruges enten kulstof-neutralt e-methanol eller det bæredygtige bio-methanol.

Indtil videre er der dog ikke et marked for disse bæredygtige brændstoffer. Derfor er produktionen og indkøbet af dem den største udfordring for Mærsk lige nu.

”Det bliver en væsentlig udfordring at indkøbe tilstrækkelig mængde CO2-neutral methanol indenfor tidsrammen for lanceringen af den her teknologi”, fortæller Henriette Hallberg Thygesen, der er adm. direktør for Fleet & Strategic Brands hos A.P. Møller – Mærsk.

Læs også: Mærsk hjælper Nordamerika med import af millioner af værnemidler

Hvis de nye bæredygtige skibe skal blive en succes, kræver det altså et stærkt samarbejde med brændstofsproducenter såvel som udviklere af teknologien, hvis produktionen skal nå op i stor nok skala hurtigt nok, mener Mærsk.

Overfor Berlingske beskriver Mærsks chef for den grønne omstilling Morten Bo Christiansen, hvordan Mærsk kun regner med, at byggeriet af skibet bliver marginalt dyrere end normalt. En række praktiske udfordringer omkring håndtering og sikkerhed ved det nye brændstof er Mærsk også tryg ved nok skal blive håndteret i tide. Det er dermed indkøbet af de nødvendige brændstoffer, som er den største udfordring på vejen.

”Den kæmpe udfordring er at få produceret store nok mængder metanol, som vi kan stå på mål for, er CO2-neutralt. Det kaster vi os nu ind i. Jeg kan ikke garantere dig, at det lykkes. Men nu prøver vi,” udtaler Morten Bo Christiansen til Berlingske.

Læs også: Det Blå Danmark skal stadig være klimaneutralt i 2050

Heldigvis oplever Mærsk at flere og flere kunder efterspørger bæredygtige løsninger – og flere er villige til at betale ekstra for at det kan lykkedes med grøn methanol.

”I 2018 gik snakken med kunderne primært på, at nye brændstoffer lød dyrt. I dag kommer flere og flere og siger, »I skal bare løse det her problem, færdig«. Det er simpelthen blevet et strategisk kernepunkt for os. Hvis vi ikke gør noget, står vi om ti år og er irrelevante”, afslutter Morten Bo Christiansen.

Kilde: Berlingske

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

28.05.2025SCM.dk

Fleksibilitet i forsyningskæden smitter af på aktiekursen

28.05.2025SCM.dk

Direkte e-handel med producenter vinder frem blandt danske forbrugere

27.05.2025SCM.dk

Unge stiller nye krav til arbejdsgivere: ”Det er fantastisk”

23.05.2025SCM.dk

Screening skaber genvej til SCM-strategi for SMV’er

16.05.2025SCM.dk

Virksomheder skal være klar til det uventede

12.05.2025Bureau Veritas

Sponseret

Root Cause Analysis (RCA)

12.05.2025Bureau Veritas

Sponseret

FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

02.05.2025SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHÄFER Group opnår vækst i omsætning og et klart positivt resultat i regnskabsåret 2024

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27005 Risk Manager

Lær at mestre implementering og risikoledelse i forbindelse med informationssikkerhed (ISRM) baseret på ISO/IEC 27005.

Dato

01.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

03.06.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

03.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Har I også overset cybersikkerheden i jeres industrielle produktionsmiljø? Med et 1-dags introducerende kursus styrker I jeres OT-cybersikkerhed. OT står for Operational Technologies og er brugen af hardware og software til at overvåge og kontrollere fysiske processer, enheder og infrastruktur i et industrielt miljø som fx varmeværk eller fabrik

Dato

04.06.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Aarhus, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Sustainability Manager

Gør din ESG-rapportering enklere, mere effektiv og fuldt compliant

Dato

04.06.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online