BILA køber konkursramt nordjysk automatikfirma

CF MATIC i Thisted fortsætter under nyt ejerskab. Det bliver Danmarks største automationshus BILA GROUP med hovedkontor i Nykøbing Mors, der pr. 20. maj 2022 overtager konkursboet og således sikrer en fortsættelse af aktiviteterne i virksomheden.

BILA Group opstod oprindeligt i Thy, hvor CEO Jan Bisgaard Søren også selv kommer fra. Derfor fortsætter CF MATIC med en lokal forankring. Foto: BILA Group.

23.06.2022

SCM.dk

Mandag 23. maj kunne de 20 medarbejdere i automatikfirmaet CF MATIC igen møde ind på deres arbejdsplads på Vilhelmsborgvej 8 i Thisted efter en uvis periode. Det nye er, at ejeren og ledelsen nu befinder sig 26 km derfra. Som ejer af CF MATIC har BILA A/S således til hensigt at fortsætte CF MATICs aktiviteter og færdiggøre de igangværende projekter, hvoraf størstedelen er til større kunder i medico- og fødevareindustrien.

”Det er vigtigt for mig at understøtte udviklingen i lokalområdet her i Thy, hvor jeg selv stammer fra, og hvor ideen til BILA oprindeligt opstod. På den måde har vi allerede solide rødder i Thy”, siger Jan Bisgaard Sørensen, der er CEO i BILA Group, og fortsætter:

”Vi kender mange af medarbejderne i CF MATIC, så derfor ved vi, at det er meget dedikerede og kompetente medarbejdere med værdier, der passer godt til BILA’s virksomhedskultur, så vi glæder os meget til at samarbejde med vores nye kolleger i Thisted”.

Læs også: KILDE Automation bliver en del af BILA Group

De enkelte virksomheder i BILA Group specialiserer sig i automatisering rettet mod forskellige produktionsformer og kundesegmenter. Med CF MATIC udbygges kompetencerne primært indenfor medico-industrien.

Samtidig udvikler BILA Group best practice på alle relevante områder som projektstyring, systematik i maskin- og løsningsudvikling, softwareudvikling og meget mere. Målet er at kunne levere de bedste løsninger til kunderne, have tilstrækkelig kapacitet samt at kunne tilbyde service internationalt. Men opkøbet betyder ekstra fokus på medico-branchen, hvor BILA allerede har en del aktiviteter.

”Ambitionen er at blive den førende leverandør til medico-branchen, hvor de kompetencer CF MATIC har opbygget de seneste år kan bidrage til at øge hastigheden i den udvikling. Vi ser frem til at indgå i tætte og langvarige relationer med CF MATICs hidtidige samarbejdspartnere, og så glæder jeg mig meget til at byde teamet i Thisted velkommen i BILA-familien”, siger Jan B. Sørensen.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

SCM.dk

Intralogistikken skal kunne tåle store øretæver

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bredana Axcite A/S
Webinar
5 tips til implementering af Dynamics 365 FO

Dynamics 365 Supply Chain Management er kendt som en af de stærkeste ERP-løsninger på markedet. Men hvis ikke systemet er succesfuldt implementeret, opnår I ikke det fulde potentiale.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Universal Robots A/S
Webinar
Production Line Bottlenecks - Session 1

How do you keep production moving without adding complexity?

Dato

13.05.2026

Tid

15:00

Sted

Online