Arla ekspanderer i Afrika

Mejerigiganten Arla starter to nye joint ventures op i Nigeria og Senegal, der skal være med til at sikre virksomhedens position på det Vestafrikanske marked.

Arla har indgået to joint ventures i Vestafrika, det ene med Tolaram Group i Nigeria. Foto: Arla Foods.

01.09.2015

SCM.dk

Efterspørgslen på mælk, smør, ost og andre mejeriprodukter er stigende i Afrika syd for Sahara, og derfor har en af de største aktører på området, Arla Foods, søsat to nye joint ventures i Nigeria og Senegal. Tiltaget skal være med at udvikle koncernens marked i regionen og booste omsætningen til gavn for hele virksomheden.

Læs også: Ny dansk logistikåbning til Østafrika

I øjeblikke omsætter Arla således for omkring €90 mio. årligt syd for Sahara, men med den nye ekspansion sigter man efter at mere end femdoble det tal til €460 mio. (godt 3,4 mia. kr.) i 2020. I første omgang er det salget af pulver- og konsummælk, der skal sikre fremgangen, og senere også ost og smør.

"I takt med at levestandarden forbedres, efterspørger forbrugerne i stigende grad sikre fødevarer til rimelige penge. Der er et underskud på mælk i Vestafrika, og derfor har Arla gode muligheder for at afsætte mælkepulver og andre mejeriprodukter på det vestafrikanske marked. Vi er her for at opbygge en langsigtet forretning, og det kræver, at vi har stærke lokale partnere. Vi er derfor glade for, at vi har indgået samarbejdsaftaler med to erfarne aktører i Senegal og Nigeria," siger chef for Arla i Afrika syd for Sahara, Steen Hadsbjerg, i en pressemeddelelse.

Det nye joint venture i Nigeria, der efter planen skal starte salget op i denne måned, hedder TG Arla Dairy Products LFTZ Entreprise, hvor Arla Foods og Tolaram Group hver ejer 50 procent. Virksomheden skal stå for emballering, marketing, salg og distribution af Arla-produkter, der i Afrika sælges under brandet Arla Dano, i Nigeria.

I Senegal, hvor Arla i dag ikke har nogen aktiviteter, vil selskabet hedde Arla Senegal S.A. og være ejet 75 procent af Arla Foods, og 25 procent af den lokale Attieh Group. Den skal stå for emballering, marketing, salg og distribution af Arla-produkter i Senegal og forventes at starte op inden udgangen af 2015.

Læs også: Store CSR-muligheder i Afrika

Fra Arlas side ønsker man desuden at være på forkant med den samfundsmæssige udvikling i forbindelse med ekspansionen, hvorfor man har hvilken effekt virksomhedens strategi kan have på forskellige menneskerettighedsforhold.

I forbindelse med de to nye joint ventures har man derfor udarbejdet to analyser, "Human Rights Assessments", som vil blive offentliggjort i deres helhed i begyndelsen af oktober. Indtil da vil der være mulighed for at læse en sammenfatning af hver rapport her.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation skal være lige så fleksibel som din produktion

03.11.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Træktest i Esbjerg viser, hvad løfteudstyret kan holde til

SCM.dk

Flaskehalse i havnenes transportforbindelser hæmmer forsyningskæder

SCM.dk

Mangelfulde temperaturdata udfordrer kontrol af grisetransporter

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

26.10.2026PALOMAT

Sponseret

I morgen går det løs | Mød PALOMAT® på FoodTech

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense