APM Terminals udvider i Kalundborg

Containerterminalen på Ny Vesthavn i Kalundborg er fra 1. august gået fra fra 50.000 til 75.000 kvadratmeter for at gøre plads til mere aktivitet og vækst. Det sker som et led i en samarbejdsaftale mellem Kalundborg Havn og APM Terminals.

Kalundborg Havn. Foto: Kalundborg Havn

22.08.2024

SCM.dk

Det nye lejemål på 25.000 ekstra kvadratmeter giver APM Terminals bedre muligheder for at imødekomme de behov, der er hos kunder i lokalområdet. 

”Kalundborg har et enormt potentiale for os i arbejdet med at skabe en effektiv og mindre forurende adgang til og fra det danske marked over Sjælland. Aftalen om mere kapacitet på havnen er en streg under, at udviklingen går mod vækst og nye muligheder for kunderne og lokalområdet”, siger Mikael Gutman, CEO for APM Terminals Nordics. 

Samarbejdet har ligeledes medført, at Kalundborg Havn og APM Terminals har igangsat et projekt under navnet Green Zealand Gateway, der skal sætte terminalen på Kalundborg Havn i førersædet i forhold til den grønne omstilling. 

Det er målet at nedbringe udledningen gennem elektrificering af havnens mobilkraner. Ud over dette, arbejdes der sideløbende med at elektrificere alt udstyr på terminalen.

-mauh

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

22.04.2025SCM.dk

Kina raser over nye amerikanske havneafgifter

22.04.2025SCM.dk

Stor stigning i aflyste sejladser midt i USA-Kina handelsstrid

16.04.2025SCM.dk

IMO vedtager klimaaftale - med plads til forbedringer

15.04.2025SCM.dk

Trumps toldkrig mod Kina fører til aflyste sejladser

15.04.2025SCM.dk

El-andelen stiger i vare- og lastbilsalg trods samlet fald i varebiler

10.04.2025SCM.dk

DSV køb af DB Schenker er godkendt af EU

10.04.2025SCM.dk

425 millioner kroner til grøn omstilling af tung vejtransport i 2025-2026

09.04.2025SCM.dk

Global logistikudbyder voksede med 13 procent i 2024

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle