Maersk og Taulov Dry Port skal bygge for en milliard

A.P. Møller – Mærsk går sammen med Taulov Dry Port i et strategisk partnerskab om en milliardinvestering i et større setup af lager- og domicilbyggerier i den østlyske by. Havneforeningen ADP og pensionskassen PFA står for finansieringen.

A.P. Møller - Mærsk og Taulov Dry Port vil med det nye partnerskab tilbyde værdiskabende og konkurrencedygtige kundeløsninger. PR-Foto..

02.03.2020

SCM.dk

Aftalen skal danne grundlag for et fremtidigt samarbejde om et omfattende logistik- og lagersetup tæt på henholdsvis Fredericia Havn, jernbaneknudepunktet og motorvejsnettet. Investeringerne, der i første omgang løber op i en milliard kroner, finansieres gennem et joint-venture mellem havneforeningen ADP og pensionskassen PFA med Mærsk Agency Danmark som lejer.

https://www.linkedin.com/embed/feed/update/urn:li:share:6640213387630395392

Placeringen af A.P. Møller - Mærsks landbaserede transport- og logistikaktiviteter i Taulov Dry Port skal give de to virksomheder mulighed for at henvende sig til danske og internationale kunder med fleksible og bæredygtige løsninger inden for logistik, lager, multimodale transportløsninger og havneinfrastruktur.

”Det strategiske partnerskab mellem Taulov Dry Port og A.P. Møller - Mærsk skaber betydelige perspektiver i forhold til at skabe logistik- og lagerløsninger i stor skala på det danske og internationale marked. Som velkonsoliderede partnere med høje ambitioner om at tilbyde værdifulde ydelser og bæredygtige løsninger, vil Taulov Dry Port som det vigtigste multimodale transport- og logistikcenter nu blive endnu stærkere”, siger Mikael Fogemann, chief portfolio manager, Nordic Real Estate, PFA.

Læs også: Nordamerikansk opkøb skal styrke Mærsks tilstedeværelse

”Alle vores kunder, som vi fragter containere for, har behov for løsninger ikke blot til vands, men også på land i havnen og videre derfra til et varehus. Vores ambition er at styrke vores forretning inden for logistik, således at vi kan tilbyde kunderne integrerede end-to-end løsninger og derved tage en del af kompleksiteten ud af logistikkæden. Partnerskabet med Taulov Dry Port om et nyt dansk lager- og logistikhus er et vigtigt led for, at vi kan lykkes med den ambition”, siger Vincent Clerc, executive vice president i A.P. Møller - Mærsk og CEO for ocean and logistics.

Taulov Dry Port ejer ca. 900.000 kvadratmeter grundareal til logistik i den centrale europæiske transportkorridor - udpeget af EU - som dermed giver virksomheder optimal adgang til de europæiske og skandinaviske markeder med hurtige transittider.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsport-vagt

SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online