Maersk og Taulov Dry Port skal bygge for en milliard

A.P. Møller – Mærsk går sammen med Taulov Dry Port i et strategisk partnerskab om en milliardinvestering i et større setup af lager- og domicilbyggerier i den østlyske by. Havneforeningen ADP og pensionskassen PFA står for finansieringen.

A.P. Møller - Mærsk og Taulov Dry Port vil med det nye partnerskab tilbyde værdiskabende og konkurrencedygtige kundeløsninger. PR-Foto..

02.03.2020

SCM.dk

Aftalen skal danne grundlag for et fremtidigt samarbejde om et omfattende logistik- og lagersetup tæt på henholdsvis Fredericia Havn, jernbaneknudepunktet og motorvejsnettet. Investeringerne, der i første omgang løber op i en milliard kroner, finansieres gennem et joint-venture mellem havneforeningen ADP og pensionskassen PFA med Mærsk Agency Danmark som lejer.

https://www.linkedin.com/embed/feed/update/urn:li:share:6640213387630395392

Placeringen af A.P. Møller - Mærsks landbaserede transport- og logistikaktiviteter i Taulov Dry Port skal give de to virksomheder mulighed for at henvende sig til danske og internationale kunder med fleksible og bæredygtige løsninger inden for logistik, lager, multimodale transportløsninger og havneinfrastruktur.

”Det strategiske partnerskab mellem Taulov Dry Port og A.P. Møller - Mærsk skaber betydelige perspektiver i forhold til at skabe logistik- og lagerløsninger i stor skala på det danske og internationale marked. Som velkonsoliderede partnere med høje ambitioner om at tilbyde værdifulde ydelser og bæredygtige løsninger, vil Taulov Dry Port som det vigtigste multimodale transport- og logistikcenter nu blive endnu stærkere”, siger Mikael Fogemann, chief portfolio manager, Nordic Real Estate, PFA.

Læs også: Nordamerikansk opkøb skal styrke Mærsks tilstedeværelse

”Alle vores kunder, som vi fragter containere for, har behov for løsninger ikke blot til vands, men også på land i havnen og videre derfra til et varehus. Vores ambition er at styrke vores forretning inden for logistik, således at vi kan tilbyde kunderne integrerede end-to-end løsninger og derved tage en del af kompleksiteten ud af logistikkæden. Partnerskabet med Taulov Dry Port om et nyt dansk lager- og logistikhus er et vigtigt led for, at vi kan lykkes med den ambition”, siger Vincent Clerc, executive vice president i A.P. Møller - Mærsk og CEO for ocean and logistics.

Taulov Dry Port ejer ca. 900.000 kvadratmeter grundareal til logistik i den centrale europæiske transportkorridor - udpeget af EU - som dermed giver virksomheder optimal adgang til de europæiske og skandinaviske markeder med hurtige transittider.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle