Antallet af ledige lager- og industrilokaler er det laveste siden finanskrisen

Andelen af ledige lager- og produktionslokaler var i slutningen af 2018 på samme niveau som i 2008, og det er et tydeligt tegn på, at produktionen og hjulene for alvor er i gang igen, lyder det fra EDC Erhverv.

Ifølge tal fra Ejendomstorvets ED-statistik er andelen af ledige lokaler nu under to procent holdt op imod, hvor meget der totalt set er bygget af lager- og produktionslokaler på landsplan. Foto: EDC Erhverv.

25.02.2019

SCM.dk

En af dem er ifølge direktør hos EDC Erhverv Poul Erik Bech, Jørgen Jørgensen, at andelen af ledige lager- og produktionslokaler for første gang er nede på samme niveau som i tredje kvartal af 2008 inden finanskrisen.

Det fremgår af de seneste tal fra Ejendomstorvets ED-statistik, hvor andelen af ledige lokaler nu er under to procent – holdt op imod, hvor meget der totalt set er bygget af lager- og produktionslokaler på landsplan.

”Alt i samfundsøkonomien hænger jo sammen. Og det her er et tegn på, at når der igen er efterspørgsel efter danske varer, så udvider man også produktionen med flere medarbejdere og lager- og produktionshaller. Og det kan aflæses direkte i ledighedstallene, der er rekordlave”, siger Jørgen Jørgensen.

Midtjylland har særligt mærket efterspørgslen
Samtidig med faldet i andelen af ledige lokaler er der siden 2011 også kommet mere end fire mio. nye kvadratmeter lager- og produktionslokaler til på landsplan. Derfor ser vi samlet et fald i udbuddet på over seks mio. kvadratmeter på landsplan. Det understreger altså yderligere den store efterspørgsel, påpeger Jørgen Jørgensen. 

En landsdel, hvor man især har mærket efterspørgslen, er i Midtjylland. Her var andelen af ledige lager- og produktionslokaler oppe på knap seks procent i 2011, mens den er faldet til 1,8 procent i slutningen af 2018.

Selvom tendensen ikke er lige så tydelig på markedet for kontorlokaler, så er andelen af ledige alligevel faldet. Ser man ti år tilbage, var ledigheden for kontorlokaler højest i 2014 med over ti procents ledighed på landsplan. Seneste opgørelse viser, at ledigheden nu er nede på syv procent, hvilket er lidt højere end i 2008, hvor den lå på 4,9 procent på landsplan. 

Læs også: Onlinegiganter vil løse lager-krise ved at benytte sig af butikslokaler

Ifølge Jørgen Jørgensen er det vanskeligt at sætte fingeren på, hvad det optimale niveau er for tomgang på kontormarkedet. Men han fremhæver, at der altid skal være ledighed i markedet, så det er muligt at finde nye lokaler.

- JMA

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online