Amazon vil automatisere tøjproduktionen

Amazon er klar med et nyt patent, og denne gang handler det om at fremstille tøj til hele verden.

Amazon er på spil igen: Virksomheden har fået godkendt et nyt patent. Denne gang handler det dog hverken om måder, man kan fragte varer på, men hvordan man kan skærer ned på transporten i en bestemt industri. Illustration: Amazon. .

25.04.2017

SCM.dk

Hvis e-handelsgiganten Amazons nyeste patent bliver til virkelighed, vil det sende rystelser gennem luftfragtindustrien, skriver mediet Air Cargo World.

Læs også: Amazon fortsætter patentindsamling

Patentplanerne handler denne gang hverken om at fragte varer i luften eller under jorden, men tværtimod om at lokalisere produktion og fremstilling, hvilket vil eliminere en stor del af den forsyningskæde, der normalt er i spil.

Produktions-setup’et i Amazons patent drejer sig om fremstilling af tøj, hvilket på mange måder lyder mere nede på jorden end et flyvende lager.

Fleksibel produktion
Patentet beskriver et system, der indebærer computere, tekstilprintere, skæreblade, et samlebånd og kameraer så kunder kan komme med feedback. Systemet tager udgangspunkt i 3D-printning, og skal tage ordrer fra hele verden. På den måde kan produktionen koordineres og fremstillingen skaleres op.

Amazons patent lægger op til en fleksibel produktion, hvor kundernes ændrede ønsker hurtigt kan integreres og samtidig behøver produktionen ikke at foregå i lande, hvor arbejdskraften er billig, hvilket kan spare en del tid i leverandørkæden.

Læs også: Rapport: Tekstilproduktion i Myanmar langt fra fair

Læs mere om det næsten fuldautomatiske tøjproduktionssystem her.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

SCM.dk

Robuste værdikæder er både konkurrencevåben og sikkerhedspolitik

SCM.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

31.03.2026SCM.dk

Brændstofskrise: Den europæiske transportorganisation kræver akut EU-handling

30.03.2026SCM.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

30.03.2026SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

25.03.2026SCM.dk

Flaske eller dåse: Lige klimavenlige i Danmark

25.03.2026SCM.dk

Danskernes overforbrug har konsekvenser for hele kloden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle