Amazon sætter 40 fragtfly i luften

For at sikre hurtig levering bringer e-handelsgiganten Amazon nu 40 lejede fragtfly på banen.

De 40 nye fragtflyt er lejet ud af flyselskabet Atlas Air og transportvirksomheden Air Transport Services Group. Flyene skal gavne særligt Amazons såkaldte 'Prime Members'..

08.08.2016

SCM.dk

Under det årlige Seafair Air Show Parade den 5. august i den amerikanske by Seattle sendte Amazon sit første fragtfly i luften. Til stede under paraden var en lang række borgere og Amazon-ansatte.

Flyet er ét af i alt 40 Boeing 767-300-fragtfly, som Amazon har lejet af flyselskabet Atlas Air og transportvirksomheden Air Transport Services Group. De nye fragtfly er til gavn for Amazons mange Prime-medlemmer – det vil sige medlemmer, som for 99 dollar om året har adgang til film, musik, e-bøger, gratis fragt og meget andet hos e-handelsgiganten.

Læs også: Amazon på vej mod udvidet dronetest i Storbritannien

”Ved at igangsætte et netværk for lufttransport udvider vi vores evne til at sikre hurtig levering for vores Prime-medlemmer i mange år frem”, fortæller Dave Clark, som er senior vice president for Amazons aktiviteter på verdensplan.

Tunge logistikinvesteringer
Det nye fragtfly, som blev præsenteret under paraden, går under navnet Amazon One, og som en hyldest til Amazons Prime-medlemmer er registreringsnummeret på flyets haleror et primtal (prime number).

Som scm.dk tidligere har kunnet berette om, investerer Amazon tungt på logistikområdet i øjeblikket (læs mere her).

I løbet af det seneste år har firmaet lanceret flere initiativer, som skal sikre gode leveringshastigheder og god SCM-kapacitet til kunderne – herunder kommer app’en Amazon Flex, som giver forbrugerne mulighed for at tilmelde sig og drage nytte af flere fordele.

Amazon har 123 fulfillment-centre i hele verden, og det er planen, at virksomheden vil udvide med yderligere 21 alene i 2016.

- KLZ

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

08.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når truckfører Bjarne møder robotten

08.01.2026PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug - Automatisk pallehåndtering uden trykluft

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

05.01.2026SCM.dk

IDA: 82-procentsmålet giver begrænset klimaeffekt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online