Amazon sætter 40 fragtfly i luften

For at sikre hurtig levering bringer e-handelsgiganten Amazon nu 40 lejede fragtfly på banen.

De 40 nye fragtflyt er lejet ud af flyselskabet Atlas Air og transportvirksomheden Air Transport Services Group. Flyene skal gavne særligt Amazons såkaldte 'Prime Members'..

08.08.2016

SCM.dk

Under det årlige Seafair Air Show Parade den 5. august i den amerikanske by Seattle sendte Amazon sit første fragtfly i luften. Til stede under paraden var en lang række borgere og Amazon-ansatte.

Flyet er ét af i alt 40 Boeing 767-300-fragtfly, som Amazon har lejet af flyselskabet Atlas Air og transportvirksomheden Air Transport Services Group. De nye fragtfly er til gavn for Amazons mange Prime-medlemmer – det vil sige medlemmer, som for 99 dollar om året har adgang til film, musik, e-bøger, gratis fragt og meget andet hos e-handelsgiganten.

Læs også: Amazon på vej mod udvidet dronetest i Storbritannien

”Ved at igangsætte et netværk for lufttransport udvider vi vores evne til at sikre hurtig levering for vores Prime-medlemmer i mange år frem”, fortæller Dave Clark, som er senior vice president for Amazons aktiviteter på verdensplan.

Tunge logistikinvesteringer
Det nye fragtfly, som blev præsenteret under paraden, går under navnet Amazon One, og som en hyldest til Amazons Prime-medlemmer er registreringsnummeret på flyets haleror et primtal (prime number).

Som scm.dk tidligere har kunnet berette om, investerer Amazon tungt på logistikområdet i øjeblikket (læs mere her).

I løbet af det seneste år har firmaet lanceret flere initiativer, som skal sikre gode leveringshastigheder og god SCM-kapacitet til kunderne – herunder kommer app’en Amazon Flex, som giver forbrugerne mulighed for at tilmelde sig og drage nytte af flere fordele.

Amazon har 123 fulfillment-centre i hele verden, og det er planen, at virksomheden vil udvide med yderligere 21 alene i 2016.

- KLZ

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia