Amazon dropper smagsprøveprogram

Gratis produktprøver på varer, man formentlig god kan lide, lyder som et godt tilbud, men efter et års tids prøve dropper Amazon alligevel sit sampling-program. Nogle kunder fandt det machine learning-baserede koncept foruroligende og følte sig overvågede.

For nogle kunder har pakkerne fra Amazon måske indeholdt et ekstra produkt i form af en vareprøve i løbet af det sidste års tid. Næste år dropper selskabet imidlertid konceptet..

02.12.2019

SCM.dk

I starten af 2019 begyndte Amazon, lidt under radaren, at teste et nyt program, Amazon Product Sampling, hvor sitets kunder, som navnet antyder, kunne få tilsendt gratis vareprøver på produkter, de formentlig godt ville kunne lide.

Programmet brugte machine learning-værktøjer til at gennemgå de enkelte handlendes shoppingvaner og præferencer, for på den måde at kunne forudse, hvilke typer produkter og varer, vedkommende kunne tænkes at få glæde af.

På den baggrund fik kunderne derefter tilsendt prøver på eksempelvis kosmetik, energibarer eller dyrefoder. De små varer blev enten lagt i pakker med produkter, en kunde i forvejen havde købt, eller leveret separat.

Læs også: Kunstig intelligens ryster organisationen

I løbet af næste år trækker Amazon imidlertid stikket på programmet, beretter CNBC via Business Insider. ”Vi tester og lancerer konstant nye tilbud på vegne af kunderne. På dette tidspunkt har vi besluttet at afslutte sampling-programmet i 2020”, siger en talsperson for sitet til førstnævnte medie.

Webgiganten har selv sammenlignet konceptet med sit eksisterende anbefalingsværktøj, der fremhæver produkter overfor kunderne baseret på deres købshistorik, men sampling-programmet har ikke desto mindre skabt bekymring hos nogle kunder, der i stigende grad er trætte af dataudnyttelse og har følt sig overvågede.

Selvom nogle kunder altså mente, at programmet var ’creepy’, så var det ifølge Business Insider ikke desto mindre en effektiv metode, hvorpå producenter kunne få eksponeret deres varer for Amazons kunder for en mindre sum. De deltagende brands betalte således $2 (ca. 13 kroner) oveni i produktets værdi for at være med.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

07.09.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Arkil og Fyns Kran Udstyr sætter fokus på sikkerheden

04.09.2026SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

04.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

IADK® - Netværket for Interne Auditorer i Danmark

03.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan lykkes I med jeres TMS-implementering - fra beslutning til go-live

28.08.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Den digitale forsyningskæde er blevet en forudsætning for jeres vækst

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre