Alle produktionsanlæg skal have en tvilling

Markedet for digital tvilling-teknologi er i hastig vækst, og derfor har Rockwell Automation etableret et nyt nordisk netværk. I Danmark er ProjectBinder valgt som partner. Markedet ventes at vækste med over 40 milliarder $ frem mod 2026. Det ultimative mål er, at alle produktionsanlæg har en digital tvilling.

”Dette er primært fordi konstruktion, test samt drift kan foregå i et virtuelt miljø inden den rigtige produktionslinje etableres. Det er en kæmpe fordel og en gamechanger for industrien”, fortæller Martin Petersen om digital tvilling-teknologi. Arkivfoto. .

30.05.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”Blandt nordiske virksomheder er brugen af digitale tvillinger på et tidligt stadie. Men globale begivenheder som for eksempel pandemien har inspireret flere ledelser til at søge nye, bedre og omkostningseffektive metoder til innovation og produktion. For at hjælpe virksomhederne har vi etableret et nyt nordisk netværk af uddannelsesinstitutioner og implementeringspartnere, som kan hjælpe flere til at bruge digital tvilling-teknologi”, siger Åsa Arvidsson, Regional Vice President, North Region EMEA hos Rockwell Automation.

Ved at bruge software som Emulate3D til virtuelle idriftsættelse kan virksomheder teste og løse udfordringer, før de etablerer noget fysisk. Dertil kan de reducere risikoen ved og forbedre kompetencerne hos medarbejdere ved at træne nye set-ups i et virtuelt miljø.

Åsa Arvidsson: ”Digital tvilling-teknologi kan hjælpe virksomheder med at forblive konkurrencedygtige, løse udfordringer inden for livscyklus-håndtering, effektivisere og reducere omkostninger samt optimere medarbejdernes træning i et virtuelt miljø. Ved brug af virtuelt design kan virksomheder afprøve forskellige muligheder allerede i designprocessen ligesom de kan evaluere og teste indtil forløb og flow er tilfredsstillende. Det er både produktivt og bæredygtigt”.

Markedet for digitale tvillinger spås en enorm vækst. Gartner fremhæver, at de forventer at millioner af enheder og produktionsanlæg vil have en digital tvilling i løbet af få år. Markets & Markets estimerer en vækst fra US$ 3.2 milliarder i 2020 til US$ 48.3 milliarder i 2026. For at imødekomme det behov opkøbte Rockwell Automation i 2019 softwareudvikleren Emulate3D.

Læs også: Vi hjemtager produktion for at skabe robusthed

Fokus på bæredygtighed og produktivitet
”Vi har etableret et nordisk partnernetværk, der har de rette kompetencer til at tage dialogen med vores kunder. Digital tvilling-teknologi er fortsat ny for mange ingeniører og produktionsansvarlige, og derfor har vi engageret os med dygtige konsulenthuse som danske ProjectBinder og svenske TechTribe samt en række uddannelsesinstitutioner, der bidrager til at øge kompetenceniveauet i Norden og Baltikum”, fortæller Åsa Arvidsson, Regional Vice President, North Region EMEA, Rockwell Automation.

Samarbejdspartnere

Rockwell Automation samarbejder med følgende universiteter, uddannelsesinstitutioner og partnere:
Arcadia
Tallinn University of Applied Sciences
Tallinn University of Technology - TalTech
Helsinki Aalto University School of Engineering
Maskinmesterskolen i Aarhus
TechTribe
ProjectBinder

ProjectBinder, der er partner på det danske marked, har gennemført flere digitale tvillinge-projekter. Martin Petersen, der er CEO for ProjectBinder siger:  ”Bæredygtighed og øget produktivitet står højt på agendaen hos produktionsvirksomhederne. Evnen til at ’producere mere med mindre’ og muligheden for fleksibel tilpasning af produktionsapparatet uden behov for lange rejser og omstændige fysiske processer er afgørende for konkurrenceevnen. Vi kalder det egentlig for ’parallel engineering’ idet det giver mulighed for, at virksomheden kan teste scenarier, verificere output og afprøve designs uden at standse eller påvirke produktionen. Det er også muligt at stress-teste produktionsapparatet uden afbrydelser”.

Martin Petersen forsætter: ”I forløbet med udvikling af digitale tvillinger for vores kunder har vi set en kæmpe produktivitetsforbedring og reducerede risici ved design, konstruktion, drift samt træning af medarbejdere. Dette er primært fordi konstruktion, test samt drift kan foregå i et virtuelt miljø inden den rigtige produktionslinje etableres. Det er en kæmpe fordel og en gamechanger for industrien”.

Demokratisering af digitale tvillinger
Oprindeligt blev digital tvilling-teknologien kun anvendt i produktion af semikonduktorer. Så kom pharma-branchen til og i fremtiden skal digital tvilling-tech demokratiseres. 

”Vores vision hos Rockwell Automation er, at alle produktionsvirksomheder har en opsætning med digital tvilling-teknologi. Det gør virksomheder fleksible og omstillingsparate, og det reducerer ’time to market’. Desuden får virksomhederne via tvillingen et træningsmiljø, der effektiviserer igangsætning af ny produktion, fordi medarbejderne kan træne brug af udstyr, maskiner og proces inden det hele fysisk sættes op,” slutter Åsa Arvidsson og fremhæver, at uddannelsesinstitutionerne spiller en væsentlig rolle i forhold til at højne det det generelle kompetenceniveau, så virksomheder kan udnytte teknologien optimalt.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Denne artikel er del af et tema:

Tema om produktion 2022

Relateret indhold

13.10.2025Global AGV

Sponseret

De skjulte omkostninger koster mere, end du tror

03.10.2025SCM.dk

Hardware-startups får en hjælpende hånd

03.10.2025SCM.dk

Stigende andel af virksomheder melder om tynd ordrebog

02.10.2025SCM.dk

Ny robotpalleteringsløsning fra gør automatisering enklere og mere tilgængelig

02.10.2025PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug fra automatiseret pallehåndtering

01.10.2025SCM.dk

Emballageretur sænker priser og relancerer prisværktøj

30.09.2025SCM.dk

Grossist: Producentansvar ender i kaos og kæmpe regning

30.09.2025SCM.dk

Danske mikrobryggerier er presset af EU's emballageforordning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
KNAPP A/S
Seminar
Morgenmad hos KNAPP

Deltag i vores undersøgelse af teknologierne bag et højautomatiseret lager. For dem, der vil vide mere om forskellige automatiseringsløsninger og hvilke områder de er bedst egnede til.

Dato

15.10.2025

Tid

07:30

Sted

KNAPP Nordics kontor | Hyllie Vattenparksgata 12, Malmö (lige over broen)

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense