Aalborg Havn udvider multiterminal til dobbelt størrelse

Aalborg Havn har netop besluttet at fordoble sin multiterminal, der blev etableret i 2017. Dermed øger havnen sine befæstede arealer med yderligere 17.000 kvadratmeter.

Siden 2017 er efterspørgslen efter kajnær, befæstet opbevaringskapacitet ifølge Aalborg havn steget, og derfor udvider de nu deres multiterminal med yderligere 17.000 kvadratmeter..

25.11.2019

SCM.dk

I 2017 reagerede Aalborg Havn på efterspørgslen på kajnær, befæstet opbevaringskapacitet ved at etablere en 16.000 kvadratmeter stor multiterminal ved siden af havnens containerterminal.

Læs også: Aalborg havn gør klar til bæredygtig industripark

Siden er efterspørgslen på befæstede arealer dog fortsat med at stige. Derfor har Aalborg Havns bestyrelse nu godkendt planerne om en udvidelse af multiterminalen på yderligere 17.000 kvadratmeter.

”Multiterminalen har været en rigtig stor succes fra dag ét, og siden er efterspørgslen på kajnære, befæstede arealer kun gået én vej. Det er rigtig positivt, og hos Aalborg Havn vil vi gerne imødekomme den efterspørgsel for at sikre endnu bedre rammer om vores kunders drift”, siger commercial manager hos Aalborg Havn Logistik, Michael Rosenkilde Lind, og fortsætter:

”Derfor udvider vi nu multiterminalen betragteligt, mens vi sideløbende arbejder på klargøringen af et nærliggende areal, der giver os mulighed for at udvide terminalen yderligere, hvis efterspørgslen fortsætter med at stige”.

Michael Rosenkilde Lind peger på, at multiterminalens placering tæt på både kajen og godsbaneterminalen har gjort den særligt attraktiv og har åbnet op for, at havnens kunder kan benytte området til både eksisterende og nye godstyper samt mellemlagring af disse på havnens arealer.

Jernbanesporet får rillespor
Med udvidelsen får jernbanesporet en central placering på multiterminalen, og som led i udvidelsen har Aalborg Havn desuden besluttet at investere i netop jernbanesporet, der opgraderes med rillespor.

”Rillespor gør det lettere at håndtere løst gods, og det kommer helt konkret til at udmønte sig i en øget fleksibilitet i forhold til godsbanen”, siger Rasmus Munk Kolind, der er commercial manager med ansvar for blandt andet godsbanen i Aalborg Havn Logistik, og fortsætter:

”Generelt kommer udvidelsen til at give os flere muligheder i forhold til godsbanen, da der for det første bliver meget mere plads til at håndtere jernbanegodset og for det andet mulighed for at tilgå vognene fra begge sider”.

Rasmus Munk Kolind mener, at udviklingen hænger fint sammen med den øgede efterspørgsel på godsbanen.

Læs også: Planer om ny containerterminal ved Aalborg Havn

”Godsmængderne er i vækst, og interessen for godsbanen er generelt stigende, så jeg tror på, at vi har et rigtig spændende 2020 i vente”, siger han.

- JMA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

24.09.2026

Sted

Fredericia