Aalborg havn gør klar til bæredygtig industripark

Aalborg havn har indledt forberedelserne af en byggemodning af et 110.000 kvadratmeter stort areal i Østhavnen. Ambitionen for arealet er et nytænkende industriområde, der kan blive en del af projektet Miljø++, som har bæredygtige løsninger og forretningsmodeller i kernen.

Aalborg havn er gået i gang med at forberede en byggemodning af et areal på 110.000 kvadratmeter med mulighed for at tilføje yderligere 32.000 m2. Foto: Aalborg Havn.

16.09.2019

SCM.dk

Der er behov for mere plads i Østhavnen i Aalborg, hvis havnen skal tiltrække nye virksomheder. Havnen vil gerne øremærke et område, der har fokus på symbioser og frit ressourceflow mellem områdets virksomheder og aktører af eksempelvis el, materiale og viden. 

Læs også: Planer om ny containerterminal ved Aalborg Havn

Havnen er derfor gået i gang med at forberede en byggemodning af et areal på 110.000 kvadratmeter med mulighed for at udvide med yderligere 32.000 kvadratmeter, og det bliver med bæredygtighed som et centralt parameter.

""Det er en udfordring, da det er en meget anderledes måde at drive en industripark på end den traditionelle, og det kommer til at kræve nogle helt særlige regler og vilkår, hvis det skal give mening", siger teknik- og miljøchef i Aalborg Havn, Mette Schmidt. Foto: Aalborg Havn..

"Vi vil gerne udfolde tankegangen bag vores Miljø++-projekt yderligere i et testområde, hvor vi fra starten vil skabe optimale rammer for, at virksomhederne kan udveksle ressourcer frit mellem hinanden, uanset hvilke ressourcer der måtte være tale om", siger teknik- og miljøchef i Aalborg Havn, Mette Schmidt og fortsætter:

"Det stiller krav om en helt ny form for administration af en industripark med fokus på symbioser og samarbejde. Skal det blive en succes, kræver det blandt andet et vedvarende fokus på at tiltrække de rette virksomheder og placere dem strategisk i forhold til hinanden for at sikre det mest optimale ressourceflow mellem parterne." 

Branchen er interesseret 
Der er allerede konkrete henvendelser på de nye kvadratmeter, men for at området kan blive et nytænkende industriområde, kræver det de rette juridiske rammer.

"Det er en udfordring, da det er en meget anderledes måde at drive en industripark på end den traditionelle, og det kommer til at kræve nogle helt særlige regler og vilkår, hvis det skal give mening. Derfor er vi allerede nu i dialog med myndighederne for at se, om vi kan finde frem til nogle rammebetingelser, der muliggør projektet", siger Mette Schmidt.

Om Miljø++

Miljø++ er et strategisk samarbejde mellem Aalborg Havn, Aalborg Universitet, Aalborg Forsyning og Aalborg Kommune, der har til hensigt at gøre erhvervsområdet i Aalborg Øst til inkubator for bæredygtige løsninger og forretningsmodeller på miljøområdet.

Samarbejdet vil udvikle bæredygtige løsninger, der skaber erhvervsområder og arbejdspladser, og som kan spredes til hele Aalborg-området og regionen.

Målet er at miljø og planlægning bliver en mulighed og et afgørende konkurrenceparameter i fastholdelse og tiltrækning af virksomheder og arbejdspladser i regionen – i stedet for en trussel.

Lykkes det ikke at finde frem til de rette rammebetingelser, er planen at byggemodne området på klassisk vis og udbyde matriklerne under samme vilkår som Aalborg Havns øvrige industriarealer.

Projektet skal ligesom Miljø++, der er målrettet erhvervsområdet i hele Aalborg Øst, være både kopiér- og skalerbart, så det kan komme Aalborg til gode. Ifølge Mette Schmidt hænger det fint sammen med tankerne bag Vækstteam for grøn energi- og miljøteknologis anbefaling. Derfor vil det være en fordel at integrere området, som en prototype, i det eventuelt kommende nationale grønne testcenter.

Læs også: Nyt forskningscenter for logistik i Aalborg

Eksempler på ressourcer, der skal udnyttes bedre i det nye område, kan være overskudsvarme, el, alle typer af vand, materiel, bemanding, netværk, samarbejde og viden, produktionsspild eller lignende.   

-MGC

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

27.01.2026SCM.dk

interpack 2026 klar til global industri-revolution

27.01.2026SCM.dk

Pandora ryger til tops på global bæredygtighedsliste

26.01.2026SCM.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn