32 meter lange modulvogntog testes mellem Borås og Göteborg

Svensk forsøg sætter den første lastbil med ekstra langt modulvogntog på hovedvejen mellem Borås og Göteborg og tester effektiviseringen og sikkerheden på strækningen.

I Autofreight-projektet skal en lastbil køre med to containere på i alt 32 meter mellem Borås og Götebrog. Foto: Borås Stad/Maria Fallbäck..

21.01.2020

SCM.dk

Borås kommune har sat gang i en test af ekstra lange modulvogntoge på hovedvejen med Viared Logistikpark i Borås og Göteborgs havn. De nye modulvogntog vil have en længde på 32 meter og kaldes High Capacity Transport (HTC). Længden gør det muligt at transportere to 40-fods containere per lastbil i stedet for én.

Læs også: Stigende antal modulvogntog krydser Øresundsbroen

Med forsøget, som er en del af projektet Autofreight under den svenske trafikstyrelse, skaber man samtidig et trafiksystem, der ved at øge modulvogntogenes kapacitet, skal reducere antallet af lastbilerne på vejene, hvilket resulterer i mindre trængsel på vejene og betydelige miljøbesparelser.

Borås kommune har igangsat og ledet udviklingen af forsøget og trafiksystemet i samarbejde med Ellos Group, Kerry Logistics, Volvo Trucks, GDL Transport og Fristads och Speed Group i Viareds logistikpark, der længe har været et af Nordens handelsknudepunkter, og som distribuerer mere ned halvdelen af Sveriges onlinehandel.

”For os er det vigtigt at arbejde sammen med forskellige aktører for at udvikle så sikre og effektive transportløsninger som muligt. I dette tilfælde er Borås vældig interessant som test baseret på kommunens store importmængder og viden om udvikling af logistik- og trafiksystemer”, siger Lena Larsson, der er ansvarlig projektleder for Autofreight hos Volvo Trucks.

To til tre gange om dagen vil lastbilen hente containere fra en terminal i Göteborgs havn og transportere dem til Borås.

Læs også: Øresundsbroen øger bæredygtigheden og mindsker trængslen

Gennem manuel indsamling af data fra vognmændenes rejserapportering og automatisering, kan der opnås et indblik i trafikken på strækningen, hvilket skal bruges til videre forskning og udvikling af pilotprojektet.

Forsøget kommer til at vare til februar 2024 og finansieres af Fordonsstrategiske Forskning och Innovation (FFI), som er et samarbejde mellem den svenske stat, bilindustrien og andre parter.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

SCM.dk

Houthier rasler igen med sablen i Rødehavet

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams