200.000 møbler om ugen kræver stærk truckflåde

Den kendte møbelvirksomhed Tvilum i Fårvang i Midtjylland genstartede i 2018 med nyt selskab, nye ejere og ny ledelse. Det skete blandt andet med 42 fabriksnye el-trucks og el-stablere.

Tvilum producerer cirka 200.000 møbler om ugen, og det kræver meget intern transport og materialehåndtering. Foto: Gert Laursen.

30.01.2019

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Tvilum hører til blandt verdens største producenter af plademøbler med fabrikker i Fårvang, Kjellerup og i Polen. Alene i Fårvang findes produktionshaller med et samlet areal på 134.000 kvadratmeter, hvor der ugentligt fremstilles omkring 200.000 møbler. Det kræver en høj grad af intern transport med en stor flåde af gaffeltrucks, stablere og andet kørende materiel.

”I valg af leverandør har det spillet ind, at de mange trucks skulle leveres i løbet af kort tid”, udtaler adm. direktør Torben Porsholdt fra Tvilum A/S. Foto: Martin Ballund.

Den nye Tvilum-begyndelse betød ændringer i truckflåden. Efter mange års brug var den eksisterende truckflåde blevet nedslidt og havde bragt mange ekstra omkostninger med sig. Det var på tide at kigge sig omkring efter nye gaffeltrucks, stablere og terminaltraktorer – og vurdere det samlede behov i forhold til ændringerne i produktionen.

Stærk løsning på kort tid
Hos Tvilum blev der nedsat en beslutningsgruppe omkring den nye truckflåde. Flere leverandører blev spurgt på baggrund af udbudsmaterialet, og blandt dem var også N.C. Nielsen inviteret inden for til at komme med et bud. Den kortvarige proces, som strakte sig over en måned, endte med at Tvilum valgte N.C. Nielsen som fremtidig samarbejdspartner.

”Vi valgte N.C. Nielsen på grund af deres løsningsorienterede indstilling. De har et bredt udvalg af Linde maskiner og ekstraudstyr at vælge ud fra. Vi har fået landet en god leasingaftale, hvor teknik, økonomi og service passer perfekt til vores behov. Det har også spillet ind, at de mange trucks skulle leveres i løbet af kort tid”, udtaler adm. direktør Torben Porsholdt fra Tvilum A/S.

Eget værksted giver optimal service
De mange Linde-maskiner – og en enkelt Terberg terminaltraktor – er nu i fuld sving med at flytte råvarer og færdigvarer på fabrikken i Fårvang. I samme ombæring har Tvilum valgt at opbygge et internt værksted til leverandørens servicemontører, som her har adgang til et ryddeligt og sikkerhedsmæssigt forsvarligt sted til at udføre reparationer og vedligeholdelse døgnet rundt.

”Vi er rigtigt glade for samarbejdet med Tvilum, hvor vi på rekordtid skulle levere en større Linde truckflåde. Heldigvis lykkedes det at få enderne til at nå sammen og få alle maskiner på plads hos Tvilum til skæringsdatoen. Det er helt afgørende med maksimal oppetid, og vi har fundet en god løsning med driftssikre Linde maskiner og en høj servicekvalitet døgnet rundt”, udtaler salgsdirektør Allan Christensen fra N.C. Nielsen.

En flåde af blandt andet Linde E18/386 og Linde E20L/386 el-truck bidrager til stabilitet, effektivitet og lønsomhed hos møbelvirksomheden Tvilum A/S. Foto: Gert Laursen.

STILL Danmark A/S

Sponseret

Smart varetransport i et dynamisk logistikcenter

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.01.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Smart varetransport i et dynamisk logistikcenter

28.01.2026KNAPP A/S

Sponseret

6 løsninger til at forbedre din lagerdrift

28.01.2026WITRON Group

Sponseret

“The first violin in a perfectly tuned supply chain orchestra”

28.01.2026SCM.dk

JYSK halverer reklamationer gennem ti års kvalitetsarbejde

27.01.2026SCM.dk

Lemvigh-Müller investerer massivt i nyt centrallager

27.01.2026Axacon A/S

Sponseret

Når alt andet er digitalt, hvorfor hænger lageret så fast i gamle vaner?

26.01.2026SCM.dk

Nyt hovedlager kører fuldt blus hos landet største autogrossist

21.01.2026SCM.dk

Taulov Dry Port bliver større og stærkere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn