200.000 møbler om ugen kræver stærk truckflåde

Den kendte møbelvirksomhed Tvilum i Fårvang i Midtjylland genstartede i 2018 med nyt selskab, nye ejere og ny ledelse. Det skete blandt andet med 42 fabriksnye el-trucks og el-stablere.

Tvilum producerer cirka 200.000 møbler om ugen, og det kræver meget intern transport og materialehåndtering. Foto: Gert Laursen.

30.01.2019

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Tvilum hører til blandt verdens største producenter af plademøbler med fabrikker i Fårvang, Kjellerup og i Polen. Alene i Fårvang findes produktionshaller med et samlet areal på 134.000 kvadratmeter, hvor der ugentligt fremstilles omkring 200.000 møbler. Det kræver en høj grad af intern transport med en stor flåde af gaffeltrucks, stablere og andet kørende materiel.

”I valg af leverandør har det spillet ind, at de mange trucks skulle leveres i løbet af kort tid”, udtaler adm. direktør Torben Porsholdt fra Tvilum A/S. Foto: Martin Ballund.

Den nye Tvilum-begyndelse betød ændringer i truckflåden. Efter mange års brug var den eksisterende truckflåde blevet nedslidt og havde bragt mange ekstra omkostninger med sig. Det var på tide at kigge sig omkring efter nye gaffeltrucks, stablere og terminaltraktorer – og vurdere det samlede behov i forhold til ændringerne i produktionen.

Stærk løsning på kort tid
Hos Tvilum blev der nedsat en beslutningsgruppe omkring den nye truckflåde. Flere leverandører blev spurgt på baggrund af udbudsmaterialet, og blandt dem var også N.C. Nielsen inviteret inden for til at komme med et bud. Den kortvarige proces, som strakte sig over en måned, endte med at Tvilum valgte N.C. Nielsen som fremtidig samarbejdspartner.

”Vi valgte N.C. Nielsen på grund af deres løsningsorienterede indstilling. De har et bredt udvalg af Linde maskiner og ekstraudstyr at vælge ud fra. Vi har fået landet en god leasingaftale, hvor teknik, økonomi og service passer perfekt til vores behov. Det har også spillet ind, at de mange trucks skulle leveres i løbet af kort tid”, udtaler adm. direktør Torben Porsholdt fra Tvilum A/S.

Eget værksted giver optimal service
De mange Linde-maskiner – og en enkelt Terberg terminaltraktor – er nu i fuld sving med at flytte råvarer og færdigvarer på fabrikken i Fårvang. I samme ombæring har Tvilum valgt at opbygge et internt værksted til leverandørens servicemontører, som her har adgang til et ryddeligt og sikkerhedsmæssigt forsvarligt sted til at udføre reparationer og vedligeholdelse døgnet rundt.

”Vi er rigtigt glade for samarbejdet med Tvilum, hvor vi på rekordtid skulle levere en større Linde truckflåde. Heldigvis lykkedes det at få enderne til at nå sammen og få alle maskiner på plads hos Tvilum til skæringsdatoen. Det er helt afgørende med maksimal oppetid, og vi har fundet en god løsning med driftssikre Linde maskiner og en høj servicekvalitet døgnet rundt”, udtaler salgsdirektør Allan Christensen fra N.C. Nielsen.

En flåde af blandt andet Linde E18/386 og Linde E20L/386 el-truck bidrager til stabilitet, effektivitet og lønsomhed hos møbelvirksomheden Tvilum A/S. Foto: Gert Laursen.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding