17.000 begejstrerede branchefolk var samlet til årets hi-messe

Værdien af det personlige møde blev mere end bekræftet, da 17.408 branchefolk fra 5.-7. oktober var samlet til Danmarks største industrimesse, hi Tech & Industry Scandinavia 2021, hvor teknologiske løsninger blev fremvist, erhvervsrelationer styrket og innoverende viden delt.

Hi Tech & Industry Scandinavia blev gennemført 5.-7. oktober 2021 i MCH Messecenter Herning. Foto: MCH/Lars Møller.

18.10.2021

SCM.dk

Industriens fremsynethed blev håndgribeliggjort på hi Tech & Industry Scandinavia 2021, der fra 5.-7. oktober gjorde det muligt både at se og afprøve de mange innovative teknologier, løsninger og produkter, som industrien har at byde på. 550 udstillere tiltrak sammen med messens store event- og konferenceprogram 17.408 besøgende branchefolk i MCH Messecenter Herning.

”Både tillykke og stor tak til alle udstillere og samarbejdspartnere for at tiltrække tusindvis af branchefolk. Udover antallet kan vi sammen med branchen glæde os over den stemning, der var på messen fra start til slut. Den rigtige messestemning. Halvandet år med restriktioner har betydet en øget interesse for at mødes personligt, og der har på messen været enighed om vigtigheden og værdien af det personlige møde - det glæder mig naturligvis som messemand”, siger Georg Sørensen, administrerende direktør i MCH A/S.

Fysiske kunderelationer i fokus

Netop messeformatets mulighed for fysisk at demonstrere produkterne blev fremhævet af flere udstillere, heriblandt Jørn Poulsen, direktør i IFM Electronic, der udvikler komponenter til industriel automatisering. Siden virksomheden første gang deltog på hi-messen for seks år siden, er de gået fra en stand på 18 kvadratmeter til nu 210 kvadratmeter.

”På hi-messen er det meget lettere at tale om vores løsninger og produkter, fordi vi har dem fysisk fremme, så det bliver meget mere håndgribeligt og håndterbart. Dengang for seks år siden var der mange mennesker forbi vores stand. I dag er standen stuvende fuld, så vi er yderst tilfredse, og derfor kommer vi også igen næste gang og næste gang igen”, fastslog Jørn Poulsen.

Hos Beckhoff Automation, en af landets førende producenter af automationsudstyr, kan direktør Michael Nielsen også nikke genkendende til de positive effekter af at mødes ansigt til ansigt.

”Når du står over for dine relationer, får du en helt anden føling med dem, og samtidig kan de besøgende se produkterne med fingrene, og det vil ingeniørerne gerne. Hi-messen er den helt rigtige platform for os at være på, og vi har en masse registreringer og leads med hjem, så der er noget at tage fat i på den anden side af messen”, siger Michael Nielsen, der også er medlem af messekomitéen.

Læs også: Verdens første brintanlæg hyldet på årets hi-messe

Allan Nielsen, der er technical advisor i Valk Welding, som producerer robotiseret svejseudstyr, var også yderst positiv efter tre travle messedage.

”Der har været mange gæster forbi, mange beslutningstagere og mange teknisk interesserede, og vi må sige det, som det er: Hi-messen er stedet at være. Vi har altid været her, og vi vil også komme igen. Det er vores platform i Danmark”, siger Allan Nielsen.

Foruden den omfattende udstilling bød hi-messen også på et stort aktivitetsprogram med alt fra vindsektorens store begivenhed Wind Energy Denmark og Ingeniørforeningen IDA's teknologiunivers Technomania over events som 3D Tech, The Smart Company og Data Centers Denmark til Eksportkonference, Maskinsikkerhedskonference og fødevarebranchens International Food Contest.

Næste udgave af hi Tech & Industry Scandinavia finder sted i 2023

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle