17.000 begejstrerede branchefolk var samlet til årets hi-messe

Værdien af det personlige møde blev mere end bekræftet, da 17.408 branchefolk fra 5.-7. oktober var samlet til Danmarks største industrimesse, hi Tech & Industry Scandinavia 2021, hvor teknologiske løsninger blev fremvist, erhvervsrelationer styrket og innoverende viden delt.

Hi Tech & Industry Scandinavia blev gennemført 5.-7. oktober 2021 i MCH Messecenter Herning. Foto: MCH/Lars Møller.

18.10.2021

SCM.dk

Industriens fremsynethed blev håndgribeliggjort på hi Tech & Industry Scandinavia 2021, der fra 5.-7. oktober gjorde det muligt både at se og afprøve de mange innovative teknologier, løsninger og produkter, som industrien har at byde på. 550 udstillere tiltrak sammen med messens store event- og konferenceprogram 17.408 besøgende branchefolk i MCH Messecenter Herning.

”Både tillykke og stor tak til alle udstillere og samarbejdspartnere for at tiltrække tusindvis af branchefolk. Udover antallet kan vi sammen med branchen glæde os over den stemning, der var på messen fra start til slut. Den rigtige messestemning. Halvandet år med restriktioner har betydet en øget interesse for at mødes personligt, og der har på messen været enighed om vigtigheden og værdien af det personlige møde - det glæder mig naturligvis som messemand”, siger Georg Sørensen, administrerende direktør i MCH A/S.

Fysiske kunderelationer i fokus

Netop messeformatets mulighed for fysisk at demonstrere produkterne blev fremhævet af flere udstillere, heriblandt Jørn Poulsen, direktør i IFM Electronic, der udvikler komponenter til industriel automatisering. Siden virksomheden første gang deltog på hi-messen for seks år siden, er de gået fra en stand på 18 kvadratmeter til nu 210 kvadratmeter.

”På hi-messen er det meget lettere at tale om vores løsninger og produkter, fordi vi har dem fysisk fremme, så det bliver meget mere håndgribeligt og håndterbart. Dengang for seks år siden var der mange mennesker forbi vores stand. I dag er standen stuvende fuld, så vi er yderst tilfredse, og derfor kommer vi også igen næste gang og næste gang igen”, fastslog Jørn Poulsen.

Hos Beckhoff Automation, en af landets førende producenter af automationsudstyr, kan direktør Michael Nielsen også nikke genkendende til de positive effekter af at mødes ansigt til ansigt.

”Når du står over for dine relationer, får du en helt anden føling med dem, og samtidig kan de besøgende se produkterne med fingrene, og det vil ingeniørerne gerne. Hi-messen er den helt rigtige platform for os at være på, og vi har en masse registreringer og leads med hjem, så der er noget at tage fat i på den anden side af messen”, siger Michael Nielsen, der også er medlem af messekomitéen.

Læs også: Verdens første brintanlæg hyldet på årets hi-messe

Allan Nielsen, der er technical advisor i Valk Welding, som producerer robotiseret svejseudstyr, var også yderst positiv efter tre travle messedage.

”Der har været mange gæster forbi, mange beslutningstagere og mange teknisk interesserede, og vi må sige det, som det er: Hi-messen er stedet at være. Vi har altid været her, og vi vil også komme igen. Det er vores platform i Danmark”, siger Allan Nielsen.

Foruden den omfattende udstilling bød hi-messen også på et stort aktivitetsprogram med alt fra vindsektorens store begivenhed Wind Energy Denmark og Ingeniørforeningen IDA's teknologiunivers Technomania over events som 3D Tech, The Smart Company og Data Centers Denmark til Eksportkonference, Maskinsikkerhedskonference og fødevarebranchens International Food Contest.

Næste udgave af hi Tech & Industry Scandinavia finder sted i 2023

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025SCM.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart