”Der skal sættes pris på de grønne værdier”

Økonomien er fortsat den store barriere mellem SMV’erne og de elektriske lastbiler, mener direktør Brian Olesen fra Phoenix Danmark, der bl.a. importerer skraldebiler på el. Derfor skal der sættes pris på de grønne værdier, så de private også får mod på at investere.

På Transportmessen i Herning tidligere i år kunne Phoenix Danmark præsentere en ny 100 procent elektrisk lastbil, der skal leveres til Berlin kommune. Foto: Phoenix Danmark..

10.07.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

De elektriske lastbiler er godt på vej; rækkevidden på batterierne bliver bedre og bedre, og fordelene for arbejdsmiljø, omgivelser og klima er udtalte. Ikke desto mindre er det fortsat så som så med lysten til at anskaffe sig en af slagsen blandt de relevante danske virksomheder.

Læs også: Det amerikanske postvæsen skal teste selvkørende lastbiler

Ifølge Brian Olesen, der er direktør for Phoenix Danmark, som bl.a. importerer skraldebiler på el fra den franske producent PVI, er økonomien den helt centrale årsag til det billede.

”El bliver aldrig det billigste, men det er det bedste”, siger Brian Olesen om sammenligningen med diesel. .

Det er Phoenix Danmark, der står for importen af de ni elektriske komprimatorbiler, som Frederiksberg Kommune for nylig skrev under på at anskaffe sig, og med en stykpris på 4,6 mio. kr., omkring to en halv gange prisen på en dieselbil af samme type, så er det en heftig udskrivning, som derfor bliver en stopklods for de fleste.

”De private køber den billigste løsning, og sådan har det altid været. Budgetterne er stramme, og derfor har de ikke på samme måde som i den offentlige sektor mulighed for at sætte pris på miljøet, hvor meget de end gerne ville”, forklarer han.

Fra hans bord oplever han ellers en stor efterspørgsel på de elektriske løsninger, men den store investering, der skal foretages fra start, skræmmer langt de fleste væk. De økonomiske gevinster, der lige nu kan hæftes på en investering i en ellastbil, er nemlig mere langsigtede, og derfor svære at forholde sig til som SMV.

”Driftsomkostningerne er langt lavere for en elbil, fordi der er langt færre bevægelige dele i de elektriske motorer. Når det gælder miljøkrav, så vil de i hele deres levetid, op mod 15 år, leve op til kravene, hvor en konventionel dieselbil ofte vil komme til kort efter fem år. Og så er strøm betydeligt billigere end diesel; her taler vi omkring halv pris”, siger Brian Olesen.

Komplicerede politiske beslutninger
Og så er der hele det aspekt, som Brian Olesen kalder ”de bløde eller grønne værdier”, og som er sværere at notere i et regnskab. Et kraftigt forbedret arbejdsmiljø på grund af mindre støj og renere luft, renere omgivelser på samme grundlag, og et bedre klima på grund af det eliminerede CO2-udslip.

Ifølge Brian Olesen er der derfor en udfordring hos det offentlige i at skabe nogle rammer, som gør elbilerne mere attraktive. De kan ske på flere forskellige måder, påpeger han.

Om Brian Olesen

Uddannelse: Merkonom, salg og marketing, Aalborg Handelsskole

Erhvervskarriere: Direktør i Phoenix Danmark siden 1996, før det heavy duty sales, Iveco

”Hvis vi skal have flere tunge elkøretøjer på gaderne, så skal kommunerne og staten stille krav om det, når de eksempelvis sender en opgave i udbud. Hvis en kommune kræver at de kun vil have varer bragt ud med elektriske lastbiler, så må vognmanden jo anskaffe sig nogle, hvis han gerne vil have en del kagen”, siger han og fortsætter:

”Man kan også se på de strukturer, der ligger rundt om sektoren. I Norge er strøm til elbiler eksempelvis mange gange billigere end benzin og diesel, og det er jo en politisk beslutning, hvordan man vil regulere det. Det samme vil det være, hvis man gik ind og forbød konventionelle lastbiler at køre i bestemte tidsrum, mens at de elektriske, der jo er langt venligere for omgivelserne, må køre hele tiden".

Læs også: E-handelsgigant driver næsten autonomt varehus

Brian Olesen medgiver, at diskussionerne er komplicerede, og at der er ”mange gråzoner” mellem miljøhensyn og de økonomiske perspektiver. Ikke desto mindre er han overbevist om, at elektriciteten trods udfordringerne nok skal vinde frem i distributionsbranchen, for som han siger: ”El bliver aldrig det billigste, men det er det bedste.”

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense