Kan et skab være en større disruption end en robot?

Droner er nonsens og robotter er ikke nogen ægte disruption. Det er et leveringsskab derimod, mener polsk producent. Men de er ofte for små, siger norsk onlinemarked, og de fleste vil hellere have deres varer hjem. Shoptalk trak fronterne op.

Rafal Brzoska fra InPost præsenterede den pakkeautomat, han i modsætning til droner og gadeplansrobotter er den rigtige disruption af last mile-leveringsmarkedet. Foto: Anders Kampmann.

07.11.2017

SCM.dk

InPosts pakkeautomat er allerede at finde i tusindvis af eksemplarer rundt omkring i Europa. Illustration: InPost.

To aktører, der hører hjemme i den sidste kategori var blandt talerne på en session om On demand, levering og logistik på sidste måneds Shoptalk Europe-konference i København – og trods ligheder og en fælles front mod de mere autonomi-/hightech-baserede tilgange, var de ikke helt enige om slutproduktet.

”Droner er nonsens, der er for små og for dyre, og det samme gælder gadeplansrobotter. De er afhængige af tidsintervaller og derfor ufleksible, og ultimativt er de ikke nogen ægte disruption”, sagde Rafal Brzoska, der er CEO og bestyrelsesformand for den polske virksomhed InPost, der har et mere jordnært produkt som sin kerne.

Pakkeautomaten er en sand disruption
Kritikken af de (mere eller mindre) selvstyrende enheder blev afsendt med slet skjult henvisning til to af sessionens tidligere talere, kinesiske JD.com og halvdanske Starship, der beskæftiger sig med netop den type løsninger.

Men de kan slet ikke konkurrere med de pakkeautomater, der er InPosts bud på, hvordan last mile skal løses.

”Vores model er billigst, hurtigst og mest bekvem for alle parter. Leverandøren afleverer en stor mængde pakker samme sted, kunderne får besked øjeblikkeligt og kan hente deres vare, når det passer dem. Det er en sand disruption”, sagde Rafal Brzoska.

For kolonial.no er en leveringskasse ved kundens bolig, som den Karl Munthe-Kaas her viser frem, den optimale løsning. Foto: Anders Kampmann.

Den norske dagligvareforhandler og -leverandør, kolonial.no, bevæger sig inden for samme indgangsvinkel, og deler da også flere synspunkter med InPost, uden at man dog mener at den løsning er optimal.

Leveringsskabet som idealet – drone måske i spil på sigt
”At få løst last mile-knuden er vigtigt for den fortsatte vækst indenfor e-handel, men vi mener heller ikke at pakkeskabe er nøglen. Ligesom robotterne er de for små, og vores viden fortæller os, at 80 procent af kunderne hellere vil have leveret deres varer hjem til deres bolig”, sagde virksomhedens direktør og medgrundlægger, Karl Munthe-Kaas.

Kolonial tager derfor pakkeskabet et skridt videre og arbejder med leveringskasser ved kundernes boliger, ligesom man supplerer med en række pick up-lokationer, primært i supermarkeder, hvorfra folk kan tage deres ting med hjem.

Det skal dels sikre fleksibilitet og dels være fundamentet for at man kan opfylde det behov for næste dags-levering, som udgør 95 procent af Kolonials ordrer.

Shoptalk Europe blev afholdt i Bella Center med over 2.000 deltagere fra hele verden. Foto: Rune Johansen/Shoptalk.

Læs også: PostNord tester ny leveringsmetode

Altså en solid tro på håndgribelige og forholdsvis lavteknologiske løsninger – som man dog alligevel godt kan se udvikle over tid. For da Karl Munthe-Kaas fra sessionens ordstyrer blev spurgt om, hvorvidt man ikke i fremtiden kunne forestille sig en større, mere stabil drone bringe varer ud til leveringskasserne, måtte han alligevel medgive, at det ”naturligvis er noget, vi vil undersøge på sigt”.

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sådan undgår du spild på dit lager

Fra manuel pakning til fuldautomatisering: Hvornår giver investeringen mening?

25.08.2026Antalis A/S

Sponseret

SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

19.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Connected Warehouse: Vejen til større transparens, bedre beslutninger og fremtidig vækst.

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

11.08.2026SCM.dk

Førerløs truck overtager det ’døde’ arbejde

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup