Forbindelse til det næste

Temaet for IFS’ verdenskonference handler om at danne forbindelser gennem moderne teknologi for at skabe en mere effektiv og gnidningsfri forretning. På førstedagen adresserede flere talere, hvordan det kan ske.

CTO Dan Matthews præsenterede den nye brugerflade i apps10 og fortalte om tankerne bag. Foto: Anders Kampmann.

03.05.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

Connect to what’s next – sådan lyder sloganet for den aktuelle udgave af den svenske softwarevirksomhed IFS’ verdenskonference,  IFS World Conference, eller bare WoCo, som SCM.dk er med til i denne uge.

Georgia World Congress Center udgør rammen om IFS' verdenskonference. Foto: Anders Kampmann.

Konferencen blev åbnet tirsdag d. 1. maj af selskabets nye CEO, britiske Darren Roos, der efter en måneds tid i chefstolen fortalte om sine overvejelser for virksomhedens videre kurs og mulige forretningsområder.

Læs også: Löfbergs vil styrke virksomheden med ERP-løsning fra IFS

”Vi har rundet 10.000 kunder på verdensplan, og vi ligger højt i alle målinger om tilfredshed og tillid blandt kunderne. Vi er en del af et voksende marked og har en solid position på vores felt. Her er det i mine øjne vigtigt at vi holder fast i vores centrale områder. Derfor kommer der eksempelvis ikke nogen selvbrandet AI-løsning (kunstig intelligens, red.) fra vores side”, sagde Roos og henviste til de mange open source-produkter, der allerede er tilgængelige på området.

Derudover pegede han på den velkendte disruption-dagsorden som noget, man holder meget øje med.

”Alle virksomheder i alle industrier og brancher er i fare for at blive disruptet, og alle vil blive det i større eller mindre grad. Og hvis du ikke kan se det, så overser du noget!”, proklamerede han overfor de ca. 1500 tilhørere i Georgia World Congress Centers store sal.

Flere muligheder
På scenen blev Darren Roos efterfulgt af to af IFS’ folk fra hjemlandet. SVP for R&D, Thomas Säld, præsenterede IFS Applications 10, med fokus på områder som Internet of Things, AI, masse-automation og cloud, og med forbedret brugeroplevelse.

Det skal i høj grad ske gennem den mere intuitive brugerflade Aurena, som CTO Dan Matthews introducerede konferencedeltagerne for. Han sammenlignede det opgraderede interface med bookinghjemmesiden hotels.com for at illustrere det mere lettilgængelige design.

”Med Aurena har vi en teknologi, som er non-disruptive og løfter vores service til et nyt niveau, samtidig med, at der er flere muligheder end nogensinde. Eksempelvis inddrager vi Demand Driven Material Requirements Planning, som indkøbere kan bruge i stedet for usikre forecasting-modeller, og som vil give gevinst hurtigt”, sagde Matthews.

Gode processer
Et panel med early adopters af apps10 fortalte om deres oplevelser som de første til at tage det nye system til sig. Det inkluderede bl.a. Simon Vaughan, der er IFS Manager for Portsmouth Aviation, der producerer komponenter til luftfarts- og forsvarsindustrien.

”Implementeringsprocessen har generelt været god. Vi har klaret alle de store opdateringer selv, og derudover fået konsulentbistand fra IFS på enkelte andre. I en industri som vores tilfører cloud-løsningen en ekstra risiko, men det er noget vi er villige til at tage med”, sagde han.

Han blev bakket op af Head of business systems & processes for fødevareproducenten Volac, der fremhævede forholdet mellem IFS, kunder og partnere som det afgørende.

”Det er det parameter, der gjorde at IFS skilte sig ud, da vi valgte dem, og som stadig får dem til at skille sig ud i dag. De er meget grundige, når der skal tages hånd om der her opgraderinger”, sagde han.

Læs også: Industriens internet har det svært med standarder

IFS’ konference slutter i dag, torsdag d. 3. maj. SCM.dk beretter videre om begivenhederne i Atlanta i den kommende tid, ligesom vi har mødt flere af de danske virksomheder, kunder såvel som partnere, der er med til eventen.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: IFS World Conference

Relateret indhold

27.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Ét fælles intranet giver bedre koordinering på tværs af landegrænser

24.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Internt samarbejde som konkurrenceparameter i en logistikvirksomhed

SCM.dk

CHEP og REMA forlænger aftale om cirkulære paller

SCM.dk

Salling udvider robotlager efter online vækst

23.04.2026SCM.dk

AI-krav gør WI-FI til kritisk infrastruktur

22.04.2026GS1 Denmark

Sponseret

Er din virksomhed klar til næste generation af stregkoder?

22.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA præsenterer fremtidens emballage på interpack 2026 – hurtig, fleksibel, autonom

22.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Modernisering af dataplatformen har styrket Trioplasts beslutningsgrundlag

22.04.2026SCM.dk

AI firedobler tempoet i cyberangreb

21.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Ét samlet ERP-setup har givet Mifa bedre flow i forretningen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

29.04.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

SCM.dk
Konference
Robusthed i digitale forsyningskæder: Cybersikkerhed, cases og scenariearbejde

Konferencen er en afslutning på projektet Cybersikkerhed og Forretningskontinuitet, som er gennemført med midler fra Industriens Fond. Projektet har udviklet værktøjer, der styrker smv'ers robusthed i forsyningskæderne med særlig fokus på cybersikkerhed.

Dato

29.04.2026

Tid

14:30

Sted

SDU Kolding, Universitetsparken 1, 6000 Kolding

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913 (Engelsk)

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

04.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Middelfart