Industriens internet har det svært med standarder

Potentialet i industrial internet of things er enormt, men det bliver så godt som umuligt at definere teknologiske standarder, mener svensk softwarevirksomhed. Det bør dog bestemt ikke afholde virksomheder fra at prøve kræfter med mulighederne.

11.05.2016

SCM.dk

Internet of things (IoT) har været undervejs i årevis, men indtil videre mest i forbrugerelektronikregi. Nu er den industrielle udgave (IIoT) imidlertid også ved at vinde indpas, selvom det bestemt ikke er uden udfordringer. Selvom potentialet i teknologien er enormt, så har det nemlig lange udsigter at kunne definere de branchestandarder, der kunne give perspektiverne yderligere styrke.

Læs også: IoT effektiviserer gaffeltrucks

Det mener i hvert fald Dan Matthews, CTO for den svenske IT-virksomhed IFS, der er blandt verdens førende på ERP-systemer og anden software til industrien, herunder logistiksektoren. Han peger på forskellene i produktcyklusser i industrien sammenlignet med den private sektor.

”Et køleskab koblet på IoT er noget af det, der er på vej, og som giver god mening, for både det og ting som smartphones og lignende skifter man rimelig tit som forbruger. Men i industrien er levetiden for ting og sager tit en hel anden. Hvis vi taler eksempelvis kraftværker, så skal de jo holde i 40-50 år, og så er det noget helt andet at bede om standarder i indbygget teknologi”, forklarer han.

Danskerne bedst til bare at gøre det
En rapport fra Accenture i Sverige peger på, at IIoT har en potentiel værdi på 200 mia. kr. frem mod 2030, men også at der er udfordringer, der skal håndteres, før det potentiale kan indfris. Faktisk er vi længere fremme herhjemme.

”Vi har en god startup-scene her i Sverige, men de mere traditionelle virksomheder har det med at være forholdsvis konservative og nærmest se den nye teknologi som en trussel. På det område er danskerne bedre til at omstille sig og bare ’just do it’, specielt på individniveau”, siger managing director of technology strategy for Accenture Sweden, Jonas Wedin.

På det branchespecifikke plan ser IFS muligheder i adskillige sektorer. Det afgørende for Dan Matthews er dels, at sikkerheden er på plads, og dels at teknologien er skalérbar, så den kan gøre sig gældende og vise værdi som en langtidsholdbar investering, også for mindre virksomheder.

Læs også: Tingenes internet er en god investering

”Proces- og fremstillingsindustrien er oplagt, specielt med tanke på kombinationen med automation og robotter. Og service- og logistikområdet ligger lige for. Det er begge brancher, hvor aktørerne kan plukke lidt ad gangen og tage de mere enkle ting først ud fra deres kunders behov. Grundlæggende vil mit råd til virksomhederne være at kaste sig ud i det – take action, prøv jer frem og lær af det”, slutter han.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

10.12.2025SCM.dk

Nyt partnerskab løfter AI-udnyttelsen i energisektoren

09.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

En smartere buffetoplevelse med digitale skilte

04.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra webshop til samlermekka: Sådan digitaliserer Rogerz butikken i Field’s

04.12.2025SCM.dk

Milestone Systems styrker Europas AI med dansk supercomputer

30.11.2025Descartes

Sponseret

To tredjedele af speditører og toldkonsulenter anser teknologi for at være afgørende for vækst

28.11.2025AlfaPeople

Sponseret

AI-funktioner, der allerede findes i Dynamics 365 Finance and Operations

28.11.2025SCM.dk

Robotter og AI giver danske virksomheder et teknologisk forspring

25.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet: Når design møder teknologi i historiske rammer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Two CEOs, Once Supply Chain: 2025 Reflections and 2026 Realities

Dato

17.12.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn