Industriens internet har det svært med standarder

Potentialet i industrial internet of things er enormt, men det bliver så godt som umuligt at definere teknologiske standarder, mener svensk softwarevirksomhed. Det bør dog bestemt ikke afholde virksomheder fra at prøve kræfter med mulighederne.

11.05.2016

SCM.dk

Internet of things (IoT) har været undervejs i årevis, men indtil videre mest i forbrugerelektronikregi. Nu er den industrielle udgave (IIoT) imidlertid også ved at vinde indpas, selvom det bestemt ikke er uden udfordringer. Selvom potentialet i teknologien er enormt, så har det nemlig lange udsigter at kunne definere de branchestandarder, der kunne give perspektiverne yderligere styrke.

Læs også: IoT effektiviserer gaffeltrucks

Det mener i hvert fald Dan Matthews, CTO for den svenske IT-virksomhed IFS, der er blandt verdens førende på ERP-systemer og anden software til industrien, herunder logistiksektoren. Han peger på forskellene i produktcyklusser i industrien sammenlignet med den private sektor.

”Et køleskab koblet på IoT er noget af det, der er på vej, og som giver god mening, for både det og ting som smartphones og lignende skifter man rimelig tit som forbruger. Men i industrien er levetiden for ting og sager tit en hel anden. Hvis vi taler eksempelvis kraftværker, så skal de jo holde i 40-50 år, og så er det noget helt andet at bede om standarder i indbygget teknologi”, forklarer han.

Danskerne bedst til bare at gøre det
En rapport fra Accenture i Sverige peger på, at IIoT har en potentiel værdi på 200 mia. kr. frem mod 2030, men også at der er udfordringer, der skal håndteres, før det potentiale kan indfris. Faktisk er vi længere fremme herhjemme.

”Vi har en god startup-scene her i Sverige, men de mere traditionelle virksomheder har det med at være forholdsvis konservative og nærmest se den nye teknologi som en trussel. På det område er danskerne bedre til at omstille sig og bare ’just do it’, specielt på individniveau”, siger managing director of technology strategy for Accenture Sweden, Jonas Wedin.

På det branchespecifikke plan ser IFS muligheder i adskillige sektorer. Det afgørende for Dan Matthews er dels, at sikkerheden er på plads, og dels at teknologien er skalérbar, så den kan gøre sig gældende og vise værdi som en langtidsholdbar investering, også for mindre virksomheder.

Læs også: Tingenes internet er en god investering

”Proces- og fremstillingsindustrien er oplagt, specielt med tanke på kombinationen med automation og robotter. Og service- og logistikområdet ligger lige for. Det er begge brancher, hvor aktørerne kan plukke lidt ad gangen og tage de mere enkle ting først ud fra deres kunders behov. Grundlæggende vil mit råd til virksomhederne være at kaste sig ud i det – take action, prøv jer frem og lær af det”, slutter han.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.01.2026SCM.dk

AI-drevet software skaber gennemsigtighed og robusthed

26.01.2026SCM.dk

Forskere vil understøtte troværdig og tidsmæssigt korrekt information

26.01.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Hvide Sande vinder Danish Retail Award – drevet af mennesker og teknologi

23.01.2026Context& A/S

Sponseret

Fra fragmenterede processer til et sammenhængende ERP-, WMS- og CRM-fundament

23.01.2026SCM.dk

Nordisk-baltisk cybersamarbejde styrker fælles it-forsvar

21.01.2026AGR

Sponseret

AI i lagerstyring: Mere præcision, mindre mavefornemmelse

21.01.2026SCM.dk

Her er Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

19.01.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra mavefornemmelser til fakta: sådan arbejder DFDS med data i driften

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

28.01.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Business Central Update

Hold dig opdateret med, hvordan du kan arbejde smartere på tværs af salgs-, service-, projekt- og driftsteams.

Dato

28.01.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

28.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Fredericia