Volkswagen præsenterer nye løsninger for bæredygtig transport

En stribe nye løsninger fra tyske Volkswagen indebærer til alt fra elcykler til elektriske varevogne, der skal sikre bæredygtig mobilitet til både godstransport og til folk i byområder.

Thomas Sedran formand for Volkswagen foran Crafter HyMotion, en af bilproducentens nye produkter. Foto: Volkswagen.

03.10.2018

SCM.dk

Det tyske bilmærke Volkswagen præsenterede en række nye el-køretøjer til det internationale motorshow i Tyskland, IAA. Det er med mottoet ”Transporting your future” at bilgiganten bl.a. præsenterede en ny elektrisk cykel, cargo e-bike, til levering i byområder samt nye el-varevogne i form af ABT e-Transporter, Crafter HyMotion og konceptet I.D. BUZZ CARGO.

Læs også: Tyske priser for bæredygtig transport til bl.a. Scania og Dachser

”I Volkswagens traditionelle ånd om at være et skridt foran, arbejder vi lige nu på løsninger på morgendagens udfordringer, vi tænker langtidssigtet omkring bæredygtigt mobilitet for vores kunder og for en bedre luftkvalitet i vores byer,” siger Dr. Thomas Sedran, formand for Volkswagens erhvervskøretøjsbrand.

Formanden på Volkswagens nye cargo e-bike, der er tiltænkt kørsel i byområder. I baggrunden ses I.D. BUZZ CARGO. Foto: Volkswagen.

Produkterne køre på elektricitet
Volkswagens nye løsninger er alle eldrevne og skal være med til at reducere transportsektorens kulstof-udslip.

F.eks. kan elcyklen, cargo e-bike, bruges til at transportere mindre komponenter til vedligeholdelses- og servicejobs. Cargo e-bike kan bære op til 210 kg – inklusive føreren – med en motor på 250-watt og automatisk gearboks.

Crafter HyMotion er en videreudvikling af e-crafterne med længere distancer i sigte. Med en fuldt elektrisk motor, der får sin energi fra en brændselscelle med en brinttank på 4,2 kg, kan den 3,5 ton tunge vogn klare op til 350 km af gangen, og med en større tank op mod 500 km.

Konceptbilen I.D. BUZZ CARGO er designet som en varevognsversion af VW's klassiske 'Rugbrød', som man kender det helt tilbage fra 1960'erne. I den nye udgave er både bil og indretning elektrificeret, med et IoT-opkoblet hyldesystem designet til installatører og teknikere.

Læs også: Ikea i bæredygtig omstilling: eldrevne køretøjer til varelevering

”Vi forbinder nutiden til fremtiden. Tro mod IAA-mottoet for vores brand: ”Transporting Your Future”. Og denne fremtid begynder nu!” lyder det fra Volkswagen-formanden.

Volkswagen vil fortsætte med også at producere diesel-køretøjer til langdistance- og terrænkørsel.

- SN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia