Toyota vil skabe nulemissionslastbiler

I går kunne bilproducenten Toyota afsløre et nyt projekt kaldet Project Portal, der skal hjælpe med at udvide anvendelsen af nulemissions brændselscelleteknologi.

I går kunne Toyota Motor North America annoncere, at man har planer om at skabe et brændselscelleanlæg med brint, der skal kunne anvendes i større lastbiler, der kører til havne i Los Angeles og Long Beach. Foto: TMNA.

20.04.2017

SCM.dk

I går kunne Toyota Motor North America, Inc. (TMNA) afsløre et nyt projekt kaldet ”Project Portal” – et brændselscellesystem med brint, der er designet til store lastbiler i havnene i Los Angeles og Long Beach.

Hermed imødekommer bilproducenten et ønske fra havneembedsmænd og repræsentanter fra California Air Ressources Board (CARB) og California Energy Commission (CEC), der med deres Clean Air Action Plan vil reducere skadelige udledninger yderligere i de to havne.

Læs også: Amazon satser på brændelscelledrevne køretøjer

Samtidig ønsker parterne at foretage en forundersøgelse af de muligheder, der kan være med brændselscelleteknologi i andre store lastbiler.

"Som de gjorde med Prius og Mirai, tager Toyota et spring i teknologiens fremtid. Og vi håber, at mange vil følge efter”, siger formand for CARB, Mary D. Nichols.

”Hos CARB følger vi udviklingen af undersøgelsen med interesse, da vi gerne vil være med til at udvikle det bedste miks af regler og incitamenter til hurtigt at udvide markedet med de mest rene og effektive store lastbiler”, siger hun.

Vil nå ud til andre industrier
Hos Toyota er Project Portal det næste skridt i en indsats for at udvide anvendelsen af nulemissions brændselscelleteknologi, der kan være gavnlig i en bred vifte af industrier.

En lastbil med nulemissions brændselscelleteknologi kan generere mere end 670 hestekræfter, og den anslåede rækkevidde ca. 320 kilometer per tank ved normale transportaktiviteter.

Læs også: Nikola klar med prototype på brintlastbil

Procejt Portal udgør kun en del af Toyotas løbende engagement i brændselscelleteknologien og potentialet i et muligt brint-samfund.

Bilproducenten arbejder også med at udvide Californiens hydrogeninvesteringsinfrastruktur, herunder gennem det nyligt annoncerede partnerskab med Shell, hvor man vil øge antallet af brændstoftankstationer i staten.

- EL

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.09.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

21.09.2026SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

16.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Den gamle gaffeltruck kan være dyrere end en ny

15.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR-løsninger udfylder et voksende hul i skandinavisk logistik

15.09.2026SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

11.09.2026SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle