Topsoe vil bygge verdens største P2X-fabrik i Herning

Virksomheden Topsoe, der har specialiseret sig i dekarboniserende teknologier, tager nu skridtet videre og vil etablere den mest avanceret Power-to-X produktion.

Det nye elektrolyseanlæg vil blive operationelt i 2024 og have en årlig kapacitet på 500 MW med skalerbarhed op til 5 GW. Foto: Topsoe.

27.06.2022

SCM.dk

Topsoe annoncerede i maj måned sin hensigt om at opføre verdens største og mest avancerede elektrolyseanlæg i industriel skala. Topsoes ambition er hurtigt at accelerere vedtagelsen af ​​grønne løsninger, især inden for Power-to-X.

Det nye elektrolyseanlæg, som vil blive bygget i Herning, vil blive operationelt i 2024 og have en årlig kapacitet på 500 MW med skalerbarhed op til 5 GW, hvilket gør det til et af de første anlæg i industriel skala af sin art. Byggeriet er planlagt til at påbegynde i slutningen af i år.

”Vi er villige og i stand til at understøtte samfundets grønne ambitioner og behovet for at accelerere energiomstillingen, og vi har teknologien til at gøre det. Med vores nye elektrolyseproduktionsanlæg er vi førende med hensyn til at fremskynde Power-to-X-løsninger i kommerciel størrelse, og vi gør det med innovative teknologi, der overgår de teknologier, der i øjeblikket er på markedet”, siger Roeland Baan, der er CEO hos Topsoe.

Læs også: Danmark kan blive førende på Power-to-X

Udvikling af en stærk Power-to-X-industri i Europa vil også leve op til EU's ambitioner om at være uafhængig af energiimport fra andre regioner.

”Aftalen mellem EU-Kommissionen og de fire Nordsølande er et vigtigt skridt i omstillingen til vedvarende energi. Hos Topsoe er vi også klar til at investere. Vores mission som virksomhed er at reducere samfundets udledning i 2022 med 12 millioner ton CO2. Ved at introducere løsninger til at dekarbonisere transport og andre svære sektorer, sikrer vi betydelige CO2-emissioner ikke kun i 2022, men i de kommende år”, fortsætter Roeland Baan.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.09.2026SCM.dk

Disruption er blevet hverdag for indkøberen

18.09.2026SCM.dk

Nye emballagekrav rammer hele leverandørkæden

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

07.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer FTI – AI-løsning til analyse af toldomkostninger og sourcingstrategier

04.09.2026SCM.dk

Modkøb åbner milliardmarked for danske leverandører

28.08.2026SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

18.08.2026SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS