Thule Group automatiserer sin materialeforsyning

Thule Group har besluttet at automatisere sin materialeforsyning til kit-emballager, og som leverandør af håndteringsudstyr har Thule Group valgt Swisslog.

Swisslog er blevet valgt til at automatisere Thule Groups materialeforsyning til kit-emballager. Foto: Swisslog.

14.01.2014

SCM.dk

I øjeblikket håndteres størstedelen af materialeforsyningen hos Thule Group manuelt, men det laver virksomheden nu om på. Thule Group har besluttet at automatisere sin materialeforsyning til kitemballallager på sit produktionsanlæg i Hillerstorpsvägen uden for Värnamo, og Swisslog skal agere leverandør af håndteringsudstyret.

Aftalen omfatter to plukkestationer, et miniload-anlæg med 4800 opbevaringspladser og en miniload-kran. I leverancen fra Swisslog indgår også Swisslogs MFCS-lagersystem, der holder styr på de lagerførte artikler og kommunikerer med Thules ERP-system, Movex.

”Med den nye automatiserede løsning øger vi vores effektivitet på flere måder. Vi reducerer stilstandstiderne på pakkelinjen, omsætningen af lagerartiklerne optimeres, lagerbeholdningen kan reduceres, og leveringstiderne kan afkortes”, siger Azzy Alvarsson, der er projektleder og ansvarlig for den nye løsning hos Thule Group.

Læs også: Seks tendenser for automatisering på lageret

Med automatiseringen vil de komponenter, der leveres til anlægget, blive opbevaret automatisk i et miniload-lager med 4800 opbevaringspladser. Derefter håndterer en kran miniload-lagerets plastbokse, og ved to plukkestationer bliver der løbende plukket komponenter fra boksene, hvorefter de samles til bilspecifikke kits, som pakkes og afsendes til Thule Groups tyske centrallager.

Hvert kit er unikt og udviklet efter bilens form. På grund af modelændringer og nye bilmodeller er der mange opdateringer af kittene, og derfor er den manuelle håndtering blevet forholdsvis kompleks med stigende omkostninger.

Investeringen er foretaget efter grundige analyser, og Azzy Alvarsson har store forventninger til den nye automatiserede løsning, som forventes at have betalt sig selv hjem inden for to år.

- JDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

03.02.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Hel- og semiautomatiserede logistikløsninger

03.02.2025Combilift

Sponseret

Make the most of your warehouse space with Combilift.

03.02.2025Combilift

Sponseret

Optimising Warehouse Storage with Aisle Master:

03.02.2025SCM.dk

Logistikcentre griber til (endnu mere) teknologi for at håndtere udfordringer

31.01.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

30.01.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Få mere værdi af lagerautomater

30.01.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Lagerstyring i verdensklasse

30.01.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

PEEK-A-BOO! Sådan fik børnetøjsproducenten, Gugguu, øjnene op for Brothers labelløsning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

27.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, planlægning, styring og drift? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for organisering, ledelse og strategi.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser og meget mere.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

29.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup