Arbejdstøjgigant flytter Odense-lager til Sverige

Den svenske milliardvirksomhed Kwintet samler lagerføringen i Sverige og lukker derfor lageret i Odense. Halvdelen af koncernens danske ansatte mister jobbet.

16.01.2015

SCM.dk

Den svenske tøjgigant Kwintet, som står bag arbejdstøjmærket Kansas, flytter hele den danske supply chain-organisation til Sverige. Her vil lagerføringen og leveringen til både det danske og svenske marked således blive samlet, skriver Børsen. 

”Vi har ikke været tilfredse med den service, som to lagre har kunnet levere. Det er meget mere effektivt, at vi leverer fra ét sted, og det er også, hvad vores kunder har pointeret”, siger bestyrelsesformand Michael Hauge Sørensen til Børsen og fortsætter:

”Det her er et skridt henimod, at vi lytter til vores kunder og forsøger at indfri deres forventninger. De kræver, at vi øger leveringssikkerhed og service, og det tager vi meget alvorligt”.

Læs også: Tøjfirma fik en aha-oplevelse med ny lagerstyring

Ifølge Michael Hauge Sørensen er der flere årsager til, at lagerføringen bliver samlet i Sverige og ikke i Danmark. Det skyldes først og fremmest, at de fysiske rammer allerede er til stede i Sverige, samt at Sverige er et stort og vigtigt marked for virksomheden.

Stor fyringsrunde
Beslutningen om at samle lagerføringen i Sverige betyder, at halvdelen af Kwintets danske ansatte vil miste jobbet – i alt cirka 50 medarbejdere.

Kwintet vil dog fortsat have en salgs- og kundeserviceorganisation i Odense med omtrent 50 ansatte. Det skyldes, at virksomheden stadig har en stærk position på det danske marked.

Kwintet var oprindelig en dansk virksomhed, men kapitalfonden Axcel solgte i 2005 virksomheden til den nordiske kapitalfond IK Investment Partners, som flyttede hovedkontoret til Malmø.

-KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter laver ikke fejl kl. 14:23

02.06.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber fjerner kompleksiteten i mixed palletizing

SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

29.05.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

27.05.2026Antalis A/S

Sponseret

Automatisering uden at bygge nyt lager

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

21.05.2026SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

21.05.2026SCM.dk

Consafe Logistics og Lexit Group indgår WMS-partnerskab

20.05.2026Axacon A/S

Sponseret

Hvor mange meter går jeres medarbejdere unødigt hver dag?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online