Svensk tankrederi flytter aktiviteter til Danmark

Concordia Maritime flytter nu en del af virksomheden til Danmark med henblik på at indgå det danske tonnageskattesystem. "Det danske system er en smule bedre end det svenske", lyder det fra rederiet.

Ved at flytte sine aktiviteter til Danmark, kan Concordia Maritime gå ind under den danske tonnageskat. Foto: Concordia Maritime..

20.01.2020

SCM.dk

Concordia Maritime, der er en del af Stena-gruppen, flytter sin virksomhed fra Sverige til Danmark for at samle ressourcerne og tage del i den danske tonnageskat. Det oplyser den svenske avis Sjöfartstidningen.

Grunden til omstruktureringen er, ifølge rederiets topchef Kim Ullman, fordi det danske system er en smule bedre end det svenske.

Læs også: Rekordmange skibe sejler nu under dansk flag

”Det er enkelt og mere fordelagtigt, da vi ikke behøver at skifte flag. Det svenske system kræver europæisk flag. Nu kan vi bare sejle videre med det flag vi har”, forklarer Kim Ullman til Sjöfartstidningen.

Kim Ullman, CEO for Concordia Maritime, oplyser, at de i længere tid gerne ville være en del af det europæiske tonnagesystem. Foto: Concordia Maritime..

Han tilføjer, at der i den svenske tonnageskat indgår stempelafgift og registreringsomkostninger – noget som det danske tonnagesystem ikke omfatter.

Derudover er enhver, der registrerer sig i det svenske tonnagesystem, låst i to år, hvilket ikke gælder for det danske.

”Som det ser ud i dag, er vi meget mere fleksible i det danske system, men vi kan bestemt flytte igen, selvom vi ikke kan ændre strategi hvert år”, siger Kim Ullman.

Concordia Maritime luftede flyttetankerne i sit regnskab for tredje kvartal i efteråret 2019, hvor idéen om at pakke en stor del af virksomheden sammen og flytte til Danmark fremgik.

Læs også: Rekordmange skibe sejler nu under dansk flag

Her blev det uddybet, at der i fjerde kvartal ville indregnes engangsudgifter, som hang sammen med lukningen af to kontorer og ”tre ansættelser”.

Som den eneste kommer Kim Ullman til at sidde tilbage i Sverige, mens finansdirektøren Ola Helgesson og resten af finansafdelingen flytter til modervirksomheden Stena Bulks københavnske kontor.

- HCL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

16.07.2026SCM.dk

SMV’er skal tænke nyt for at tiltrække fremtidens arbejdsmarked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle