STILL er nomineret i fire kategorier til IFOY Awards

Den tyske truckproducent STILL har modtaget fire nomineringer til IFOY Awards 2015, der bliver uddelt på CeMAT-messen i maj.

Still er nomineret i fire forskellige kategorier. Illustration: Still.

28.01.2015

SCM.dk

Juryen bag IFOY Awards 2015, der kårer ’International Forklift Truck of the Year’ i fire forskellige kategorier, har indstillet den tyske truckproducent STILL i samtlige kategorier.

Læs også: Ny kraftkarl løfter seks paller ad gangen

Nomineringerne gælder STILLs RX 20, RX 60-80, FM-X trucks samt STILLs systemløsning til plasticfilm-producenten Kuraray Trosifols råvarelager.  

I ’Warehouse Trucks’-kategorien er det STILLs nye generation af reach trucks, FM-X, som er nomineret. Den har en lastekapacitet på 1-2,5 tons, hvor den største model kan løfte en palle på 1.000 kg. op til 13 meters højde.   

FM-X har desuden sat nye standarder med sit Active Load Stabilisation-system (ALS). Systemet minimerer effektivt de svingninger i truckens mast, der opstår ved løft i stor højde.    

I alt er der nomineret 14 trucks og løsninger fra fem forskellige producenter. De er, ud over STILL, Clark, Jungheinrich, Toyota Material Handling og Unicarriers.  

Vinderne af IFOY Awards bliver hædret 5. maj ved en gallaevent under CeMAT-messen i München.

- JKK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre