SSI Schäfer lancerer webshop

Lagerinventar-producenten SSI Schäfer er gået online med en webshop. Den skal lette købet hos kunderne.

14.10.2014

SCM.dk

Fremover kan SSI Schäfers kunder handle online. Virksomheden har nemlig fået en webshop, som skal tilgodese kundernes behov for en hurtig og let købsproces. I webshoppen kan kunderne vælge mellem et stort udvalg af varer som eksempelvis plastkasser, lagerreoler, dækreoler og opbevaringsskabe, som tidligere kun kunne bestilles gennem telefonisk kontakt til SSI Schäfers danske hovedkontor i Hadsund.

”Vi forenkler vores kunders hverdag ved at øge tilgængeligheden til SSI Schäfer. Nu kan man handle, hvor og når man vil, og kunderne har selv mulighed for hurtigt at finde det produkt, de søger. Skulle kunden ønske supplerende produkter fra vores bredde produktsortiment, står vores salgssupport klar til at hjælpe”, siger Søren Jendresen, der er sales director i SSI Schäfer.

SSI Schäfer har allerede implementeret webshoppen i Sverige, Tyskland og Schweiz, hvor webshoppen ikke kun bliver brugt til direkte køb, men også som inspirationskilde til planlægningen af fremtidige lagerinvesteringer.

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

22.12.2025SCM.dk

Forsvarsministeren afviser at producere fregatter i Danmark

22.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Glædelig jul & godt nytår fra SCANLOX teamet

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

16.12.2025SCM.dk

Her er Europas bedste supply chain leder 2025

15.12.2025SCM.dk

EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle