Skæv støtteordning får industridirektør til at tøve med solcelleinvestering

Ålsrode Smede & Maskinfabrik har tænkt energibesparelse ind i hvert led af produktionen. Næste skridt er solceller på taget. Men direktør Brian Basse undrer sig over, at mens landbruget får masser af støtte til solceller, må industrien selv punge ud.

”Jeg vil ikke erklære mig som modstander af landbrugets ordning; men når man ser på, at en landmand kan få et generøst beløb per hektar for at sætte solceller op, undrer det mig, at der ikke er en støtteordning til noget så oplagt som at sætte solceller på taget af industribygninger”, siger Brian Basse. Foto: Ålsrode Smede & Maskinfabrik..

21.09.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Energibesparelse har længe været både en mærkesag og et investeringsområde for Ålsrode Smede & Maskinfabrik. For direktør Brian Basse går interessen i klima hånd i hånd med evnen til at drive en sund forretning. Næste naturlige skridt i virksomhedens grønne rejse er at installere solceller på taget af virksomhedens bygninger, men et kig på de forskellige politiske tiltag, der er sat i søen for at fremme investering i grøn strøm har fået industridirektøren til at stoppe op.

”Vi er generelt meget investeringsvillige, når det kommer til klima, men med solceller har det været svært ikke at skele til de meget generøse støtteordninger, der for eksempel er lavet til landmænd”, siger Brian Basse.

Han forklarer, at hans virksomhed bestemt ikke har noget imod, at landmænd kan tjene penge på at lægge jord til solceller, men at meget tyder på, at det både økonomisk og miljømæssigt vil have endnu flere fordele at installere solceller på tagene af industribygninger. Det særlige ved industrien er, at den dels ofte har nogle meget store bygninger, som egner sig godt til solceller og dels bruger strømmen på stedet og i de timer, hvor solen skinner mest.

Læs også: DSV opfører logistikcenter på størrelse med 13 fodboldbaner

Producer strøm tæt på forbruget
”Der er mange ting, der taler for at fremme brugen af solceller i industrivirksomheder med politiske midler. Der er god logik i, at strømmen produceres tæt på, hvor den bruges. Vi er mange, som har store tagarealer, som både kan udnyttes til at skabe energi uden at tage plads fra andre ting, og hvor energibehovet samtidig ligger lige nedenunder”, siger Brian Basse.

At udnyttelse af industriens tagarealer giver mening, er ikke en idé, Brian Basse står alene med. Professor i energiplanlægning ved Aalborg Universitet, Brian Vad Mathiesen, har for nylig udtalt til TV2, at netop industribygninger er et oplagt sted at etablere solceller, og at man bør overveje at fremme det politisk. Ud over den oplagte fordel i, at ligge anlægget tæt på det sted, hvor strømme forbruges, peger han på, at det biodiversitetsmæssigt er uheldigt at fylde marker med solceller i stedet for beplantning.

Fakta om maskinfabrikkens grønne tiltag

Ålsrode Smede & Maskinfabrik har gennemgået produktionen til mindste detalje for at blive så grønne som muligt.
• 99 procent af virksomhedens belysning kommer fra LED.
• 90 procent af varmen fra udsugningen skydes tilbage i bygningen via Genvej.
• Alle maskiner slukker automatisk ved tomgang for at spare strøm.
• Varmen slukkes automatisk, når porte til bygninger lukkes op.
• Varmen lukker uden for normal arbejdstid og i weekender.
• Varmen i møderum skrues ned, når de ikke bruges og skrues automatisk op, når de er i brug.
• Alle ældre motorer på anlæg er skiftet til strømbesparende modeller.
• Fabrikken opvarmes med fjernvarme.

For Brian Basse kan investeringen i solceller blive afgjort af, hvad der sker politisk på området.

”Vi vil gerne investere i grøn strøm for miljøets skyld, men når strømpriserne svinger så meget, som de gør i øjeblikket kan investeringen også være usikker. Derfor vil det være en kæmpe motivation med en politisk håndsrækning. Jeg vil ikke erklære mig som modstander af landbrugets ordning; men når man ser på, at en landmand kan få et generøst beløb per hektar for at sætte solceller op, undrer det mig, at der ikke er en støtteordning til noget så oplagt som at sætte solceller på taget af industribygninger”, siger Brian Basse.

4000 m2 solceller på taget
Ålsrode Smede & Maskinfabrik har 9000 kvadratmeter tag, hvilket svarer til godt og vel en hektar. Med optimale forhold anslår Brian Basse, at de kan opsætte 4000 kvadratmeter solceller.

”Lige nu er vi ved at regne på, hvor stor en andel af vores strømforbrug, det vil kunne dække. Men regnestykket bør række videre end til vores fabriks behov. Det handler også om klima, biodiversitet og om, hvad vi vil bruge danske arealer til. Solceller på tagene på industribygninger forstyrrer ikke udsigten, de skygger ikke for beplantning - og miljøgevinsten, ja den giver næsten sig selv”, siger Brian Basse.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online