06.02.2020 | Strategi & ledelse
Shippingvirksomhed adresserer elefanten i rummet og offentliggør CO2-tal
Som en af få shippingvirksomheder publicerer Eastern Pacific Shipping en rapport, der kvantificerer virksomhedens præcise CO2-udledning. Målet er gennemsigtighed i en branche, der er en af de mest klimatunge i verden.
EPS ønsker med offentliggørelsen af deres CO2-udledning, at stå til ansvar for den påvirkning, de har på klimaet. Arkivfoto.
"Vi er nødt til at tale om elefanten i rummet", skriver rederiet Eastern Pacific Shipping (EPS) i forbindelse med offentliggørelsen af rapporten ”2019 CO2 Emissions Report”.
Læs også: Det Blå Danmark er fortsat førende i dansk økonomi
Her forpligter virksomheden sig til at mindske udledningen af drivhusgasser og bidrage til en total dekarbonisering af den maritime industri, ligesom selskabet sætter tal på sit eget udslip, hvilket fortsat ikke er specielt udbredt i branchen, bekræfter kommunikationschef i Global Maritime Forum, Torben Vemmelund, over for SCM.dk.
I rapporten fortæller EPS således, at man i 2019 udledte 2,5 millioner tons CO2. Til sammenligning udledte Maersk i 2018 36 millioner ton CO2, skriver Information på baggrund af selskabets egne tal.
Derudover løfter shippingvirksomheden også på sløret for måden de tracker, måler og kvantificerer mængden af CO2, der bliver udledt af rederiets flåde, blandt andet ved hjælp af guidelines fra IMO.
Gennemsigtighed og ansvar er afgørende
Hvis en total dekarbonisering af den maritime industri skal realiseres, mener EPS, at gennemsigtighed og ansvar for den påvirkning deres forretningsaktiviteter har på klimaet er det første skridt i retningen mod en grøn omstilling - specielt i en industri, der tegner sig for en ganske stor del af verdens samlede CO2-udledning.
EPS' CO2 Emissions Report er offentliggjort i forlængelse af selskabets ESG-politik, der beskriver de bæredygtige initiativer og regelsæt, virksomheden opererer under.
Herunder indgår en forpligtelse til at overholde de miljømæssige love og regler, der gælder for den maritime industri, fremme brugen af alternative og mere bæredygtige brændstoffer og energiformer, samt en kontinuerlig forbedring af den generelle miljøpræstation gennem evaluering og investering i innovativ teknologi.
Læs også: Analyse: Shippingsektorens CO2-mål vil koste op mod 10 billioner kroner
EPS’ skibsflåde har vundet flere priser, heriblandt Green Award for en forbedret miljømæssig ydeevne og Qualship 21 for konsekvent at overholde bæredygtige retningslinjer.
- HCL
Lager & distribution

Boxit udvider sin lastbilsflåde
Når virksomhedens ejer selv er chauffør og lastbilsentusiast, er intet ved indkøbet af nye lastbiler tilfældigt. Boxits tre spritnye Scania er halvandet år om at blive tilpasset de særlige ønsker og behov hos containerfirmaet.
Lager & distribution

BESTSELLER udvider logistik-hub med 60.000 m2 i Taulov Dry Port
Danske modekoncern BESTSELLER indgår strategisk aftale med Taulov Dry Port. Med en udvidelse på 60.000 m2 nyopførte lagerenheder kan BESTSELLER se frem til fra foråret 2023 at udvide deres logistikcenter til en samlet lagerkapacitet på mere end 85.000 m2.
Innovation

MAN tager hul på næste fase af elektromobilitet: langdistancelastbiler
MAN og ABB E-mobility vil øge tempoet for næste fase af elektromobilitet: operationel kapacitet til tunge langdistancelastbiler med daglig rækkevidde mellem 600 og 800 kilometer. Begge virksomheder vil signalere, at branchen er klar til at gå videre, og lovgivere nu skal etablere de politiske rammer for nul-emissions vejtransport.
Branchenyt

1 GW elektrolysator i Esbjerg skal bane vejen for grøn brint til transportsektoren
H2 Energy og Plug Power indgår aftale om 1 GW elektrolysator til Esbjerg. Med samarbejdet vil de to virksomheder forsyne den nordeuropæiske transportsektor med grøn brint.
Produktion

3D print er i vækst – også i serieproduktion
Årets ”3D-print bibel” - Wohlers Report 2022 - viser stigende vækst i brugen af 3D-print samt en øget brug af teknologien til industriel serieproduktion.
Strategi & ledelse

Industrien vil tiltrække flere kvinder til branchen
Der er massiv mangel på lærlinge og faglærte i den danske industri. En central del af løsningen er at tiltrække flere kvinder. Metalindustriens Uddannelser vil sammen med Boss Ladies få flere kvinder til at vælge industrien til.